Premiéra týmu RoverOva na světové soutěži skončila skvělým 4. místem

První ročník světové soutěže roverů v Istanbulu si nenechal ujít tým RoverOva z Fakulty strojní VŠB-TUO. Ostravští studenti robotiky, již mají za sebou už několik úspěchů v evropském klání, si z Turecka přivezli parádní čtvrté místo a vítězství ve dvou vedlejších soutěžích.

Po úspěšné kvalifikaci do Anatolian Rover Challenge sice tým pod vedením kapitána Adama Boleslavského a s mentoringem doktora Roberta Pastora právem pomýšlel na medailové pozice, „bedna“ ale ostravským strojařům o kousek unikla. „Po kvalifikaci jsme suverénně vedli, takže jsme do Turecka jeli s očekáváním ještě lepšího výsledku. Jenže jsme nevěděli, že se do celkového hodnocení kvalifikace na rozdíl od evropské soutěže v Polsku vůbec nepočítá,“ odpovídá Robert Pastor na otázku, jaké očekávání měli před soutěží. Celkové čtvrté místo, korunované vítězstvím v soutěžích o nejlepší robotické rameno a průjezdnost složitým terénem, ale hodnotí jako obrovský úspěch a s nápady na další vylepšení roveru K3P4 už vyhlíží další ročník soutěže.

Týmu se letos osvědčil hlavně upravený podvozek, který studenti během roku kompletně celý přepracovali. „Skoro všechno šlo pryč, podvozek dostal úplně jinou kinematiku. V Turecku se prokázal jako velmi spolehlivý, nemusíme na něm měnit nic,“ pochvaluje práci studentů Pastor, který u týmu působí jako team advisor. Vylepšený podvozek, jenž je oproti předchozí konstrukci daleko tužší a zároveň jednodušší, si podle něj skvěle rozuměl s novými měkčími koly. Úpravy naopak čeká robotické rameno. „Máme také spoustu nápadů, jak vyrobit nové nebo zjednodušit stávající moduly roveru,“ doplňuje Robert Pastor.

Moduly slouží robotu k plnění jednotlivých úkolů. V jednom z nich rover například veze zásobníky, do nichž ukládá vzorky hlíny, jako by to dělal na Marsu. Kromě pohybu v simulovaném povrchu rudé planety musí rover obstát i v disciplínách fingujících misi na Měsíci. Specifickou disciplínou je pak autonomní pohyb roveru za pomocí GPS souřadnic.

Ostravský tým RoverOva, složený ze studentů Katedry robotiky, je jediným týmem v Česku, který se podobných soutěží účastní. V premiérové účasti na světové soutěži v Turecku uspěl i díky mnohaletým zkušenostem z podobného klání v Polsku. Za sebou nechal celkem sedm týmů, lepší byly jen týmy z Polska, Indie a Bangladéše. Za Fakultu strojní týmu RoverOva moc gratulujeme – jen tak dál!

Pozn. autorky: Pokud vás výprava studentského týmu RoverOva na světovou soutěž zaujala a chcete se dozvědět více, nenechte si ujít velký rozhovor v magazínu Akademik, který vyjde 6. října.

Text: Mgr. Lada Dittrichová, koordinátorka PR Fakulty strojní VŠB-TUO
Foto: archiv týmu RoverOva