Nejlepší vědecko-technická expozice? Ta od VŠB-TUO

První říjnový týden se nesl ve znamení Mezinárodního strojírenského veletrhu. Fakulta strojní a Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO se v Brně prezentovaly od úterý do pátku a kromě cenných kontaktů a publicity si odvezly také ocenění za nejlepší vědecko-technickou expozici.

Už potřetí se ostravští strojaři vypravili do Brna, aby na Mezinárodním strojírenském veletrhu (dále jen MSV) ukázali to nejlepší z fakultních projektů a vědecko-výzkumných prací. Pro Fakultu elektrotechniky a informatiky byl letošní ročník veletrhu premiérový. Společná expozice se povedla, což potvrdili nejen návštěvníci, ale také Zväz slovenských vědeckotechnických společností, který Fakultě strojní a Fakultě elektrotechniky a informatiky udělil ocenění za nejlepší vědecko-technickou prezentaci na letošním ročníku MSV. Cena je poděkováním všem, kteří do organizace veletrhu vložili svůj čas a úsilí.

Jedním z lákadel ostravské expozice byl motocykl Indian Scout z roku 1927, který v unikátní Restaurátorské dílně opravili studenti a zaměstnanci. Ten byl před restaurátorskými zásahy zcela nepojízdný. V Restaurátorské dílně se dočkal kompletního vyčištění, náhrady chybějících dílů za pomocí reverzního inženýrství a obnovy nátěru.

Kromě něj fakulta představila také novinky z oblasti aditivních technologií, robotiky, designu či spolupráce se zdravotnickým sektorem. Fanoušky motorsportu například zaujal prototypový motocykl, respektive závodní minibike, k jehož výrobě na Fakultě strojní využili inovativních technologií včetně 3D tisku kompozitních materiálů.

Na stánku Fakulty strojní VŠB-TUO nechyběla ani sekce věnovaná aditivním technologiím. Kromě koloběžky, která byla jako první na světě vytištěná na 3D tiskárně, si návštěvníci mohli prohlédnout také skateboard nebo kolečkové brusle vyrobené stejnou metodou.

V Brně se představil rovněž tým RoverOva se svým mobilním robotem, s nímž jako jediný studentský tým z České republiky objíždí prestižní mezinárodní soutěže roverů. Naposledy vybojovali 4. místo v Turecku na Anatolian Rover Challenge. Byl to však především robotický pes, který si získal obrovskou pozornost kolemjdoucích. Fotili si jej děti i dospělí.

Jako příklad úspěšné spolupráce s průmyslem Fakulta strojní prezentovala hned dva exponáty. Designový nábytek, který vyrobila na základě návrhu pedagoga firma Iktus, a ortotické pomůcky vyrobené ve spolupráci s firmou Invent Medical.

Vloženo: 10. 10. 2022
Útvar: FS - Fakulta strojní