Oceněná pedagožka Kristýna Sternadelová: ocenění je pro mě nejvyšší pocta

Na podzimním slavnostním zasedání Vědecké rady VŠB-TUO byli vyhlášeni nejlepší pedagogové pro rok 2022, mezi nimi i Kristýna Sternadelová z Fakulty strojní VŠB-TUO. Co pro ni ocenění znamená, a kdo je její pedagogický vzor? Odpověděla v krátkém rozhovoru.

Co pro Vás ocenění znamená?

Ocenění je pro mě zpětná vazba přímo od zdroje a nejvyšší pocta. Ráda bych ho ale symbolicky věnovala právě studentům, kteří atmosféru ve výuce tvoří spolu se mnou. Nejsem na to sama.

Jak se snažíte vést své studenty a jak vlastně vedete celou výuku?

Snažím se svým studentům porozumět, vcítit se do jejich situace. Často se vracím k období, kdy jsem sama byla studentkou. Zatímco někteří vyučující s námi moc pracovat neuměli, jiní svým stylem výuky vzbuzovali zájem o danou problematiku. A přesně toho bych chtěla u studentů docílit. Ráda jim předávám slovo a vítám, když se aktivně zapojí a rozvíří tím diskuzi. Celkově se snažím, aby v mých hodinách vládla příjemná atmosféra.

Máte nějaký pedagogický vzor nebo inspiraci?

Ty jsem našla už na základní škole a později i na škole střední. Někteří měli úžasnou energii, kterou do výuky vnášeli. To jsem se pak těšila na každou další hodinu. Než jsem nastoupila na pozici akademického pracovníka, absolvovala jsem pedagogické studium pro učitele odborných předmětů, které pořádá Katedra společenských věd. Musím uznat, že mě to dost posunulo. Ráda na studium vzpomínám.

Celkem bylo napříč univerzitou rozdáno téměř 6500 hlasů, které odevzdalo více než 2400 studentů bakalářského a magisterského studia.

Text: redakce

Foto: Tomáš Sláma, AVS