Na EKF VŠB-TUO zavítal premiér Fiala

Dnes v poledne proběhla na Ekonomické fakultě VŠB-TUO diskuze pana premiéra prof. Petra Fialy se studenty, zaměstnanci univerzity i partnery z průmyslu. Hlavním tématem byly Dopady ruské agrese na Ukrajině na Českou republiku.

Přednášková místnost na EKF byla zcela naplněna a diskuze, původně plánovaná na hodinu, se protáhla. Pan premiér poděkoval za pozvání na půdu vysoké školy, což je prostředí, které mu je, vzhledem k jeho dřívějšímu působení, stále blízké. V úvodním slovu shrnul vliv konfliktu na Ukrajině na naši republiku i důležitost jednotného postupu celé EU. Mluvil o migrační vlně, která byla pro ČR nejhorší od druhé světové války a jak jsme ji jako občanská společnost zvládli. Navíc se podařilo od začátku konfliktu umístit na trh práce přes 100 tis. obyvatel Ukrajiny. Probral také téma hybridní války, která se týká i cen energií, kybernetických útoků a dezinformací.

Dezinformace bylo právě jedno z témat, na které se ptali i sami studenti. V následné diskuzi s nimi padlo, jak chce vláda dále postupovat v rámci bezpečnosti i celkové i bezpečnosti energetické. Pan premiér mluvil o rozvoji jaderné i obnovitelné energie. Studenty zajímal deficit státního rozpočtu, digitalizace státní správy, práce s finanční a mediální gramotnosti mladých lidí. Mezi další témata patřila důchodová reforma a vliv demografické křivky na ni. A samozřejmě platy VŠ pedagogů a celkově financování VŠ. Poslední dotazyy se týkal možného zapojení ČR do obnovení Ukrajiny nebo role pana prezidenta.

Setkání s panem premiérem se podařilo zorganizovat díky kontaktům Katedry mezinárodních ekonomických vztahů EKF VŠB-TUO. Součástí delegace byl také ministr financí ČR Ing. Zbyněk Stanjura a plk. Ing. senátor Parlamentu ČR Zdeněk Nytra. Po programu na EKF pan premiér odjel na otevření nového kampusu Ostravské univerzity.

Vloženo: 13. 2. 2023