Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

VŠB-TUO na Zimních univerzitních hrách v USA

Zimní světové univerzitní hry se konají každé 2 roky a počtem sportovců překonají i Olympijské hry. V této sportovní události spolu soupeří vysokoškolští studenti. Za VŠB-TUO se do české výpravy dostali Dominik Ficek, Marek Štipčák a Michal Zaoral, který nám poskytl rozhovor.

Michal se zúčastnil Zimních univerzitních her jako biatlonista. Absolvoval celkem 4 disciplíny: vytrvalostní závod na 15 km, sprint na 10 km a stíhací závod na 12,5 km a závod s hromadným startem na 15 km.

Jak jste se těšil na zimní univerzitní hry? Jak probíhala cesta? Nastaly nějaké komplikace, nebo vše proběhlo v pořádku?

Těšil jsem se opravdu moc, byla to moje jedna z prvních takhle velikých zahraničních akcí. A cesta? Cesta byla dlouhá, z Česka do Paříže a pak do New Yorku to trvalo celkem asi 30 hodin. Při vyzvedávání věcí na letišti v New Yorku jsme zjistili, že nám chybí jeden box s náboji. Bylo to nejspíše způsobené přestupem na letišti v Paříži. Naštěstí jsme se nakonec bez tohoto boxu obešli a cestou zpět jsme ho v Paříži vyzvedli.

Jak se vám líbilo v Lake Placid?  Byla to vaše první návštěva USA?

Ano, jednalo se o mou první návštěvu USA. A Lake Placid vypadalo moc pěkně.

Měl jste mimo hry čas i na turistiku?

Na turistiku moc čas nebyl, ačkoli jsme měli volnější tréninky mezi závody. Ale neseděli jsme pouze na hotelu. Byli jsme například na zamrzlém jezeře na běžkách v Paul Smiths Village, kde jsme bydleli.

Jak probíhala vaše příprava na hry?

Nijak se to nelišilo od klasické přípravy na závody. Samotné tréninky byly uzpůsobené až těsně před hrami.

Jak se vám závodilo? Byl jste spokojený se servisem a s tratí? Jak vám šla střelba?

Na závodech se mi jelo pěkně, lyže od servismanů byly výborně připravené na každý závod. Tratě v USA byly široké a kvalitně připravené. Střelba se mi až na sprit povedla. Celkově jsem spokojený.

Váš nejvydařenější závod byl na 15 km s hromadným startem, kde jste skončil na 13. místě z celkových 30 závodníků. Jste s výsledkem spokojený?

Ano, určitě jsem spokojený.

Jaký je váš nejlepší zážitek/vzpomínka na hry?

Celkové poznávání USA. Přece jenom je to kus cesty a časový posun šesti hodin nebyl pro nikoho vůbec jednoduchý. Trvalo, než jsem si zvykl.

Kdo byl vaším největším soupeřem?

Celé startovní pole bylo dost silné, nedokáži říct přesně jednoho nebo 2 soupeře, kteří by byli největší hrozbou.

Jaká byla atmosféra v české výpravě?

Atmosféra v naší výpravě byla pozitivní a super.

Na jaké závody se chystáte dál, jsou i nějaké tady u nás, aby vás mohli diváci přijít podpořit?

Teď se připravujeme na mistrovství České republiky, které se bude konat v Novém Městě na Moravě, takže si na své přijdou i čeští diváci.

Text: Bc. Lucie Kuncová

Vloženo: 1. 3. 2023
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností