Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2020/2021

Požární bezpečnost

Typ studia doktorské
Jazyk výuky čeština
Kód 030-0915/02
Zkratka PB
Název předmětu česky Požární bezpečnost
Název předmětu anglicky Fire Safety
Kreditů 0
Garantující katedra Katedra požární ochrany
Garant předmětu doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D.

Osnova předmětu

Cílem předmětu je, poskytnout studentům, kteří nejsou absolventy oboru, základní odborné informace z oblasti požární ochrany. Předmět je rozdělen na dvě části takto:
Požární bezpečnost staveb (PBS).
Jejím úkolem je zabránit ztrátám na životech a zdraví osob a ztrátám na majetku. Jedná se především o vytvoření podmínek pro bezpečnou evakuaci z hořícího nebo požárem ohroženého objektu, a zamezení rozšíření požáru uvnitř i vně objektu a o vytvoření podmínek pro účinný zásah požárních jednotek. Stavební část objektu musí být dimenzována na předpokládané účinky požáru. Těžištěm rozvoje oboru PBS je specifikace předpokládaných účinků požárů a stanovení optimálních protipožárních opatření, což zahrnuje: zabránění vzniku a rozvoji požáru, určení požárního rizika plně rozvinutého požáru, dimenzování stavebních dílců a konstrukčních systémů na předpokládané tepelné namáhání, optimalizaci protipožárních opatření, šíření zplodin hoření v objektu, pohyb osob při evakuaci, podmínky šíření požáru vně stavebního objektu, zásahové cesty a podmínky účinného protipožárního zásahu.

Bezpečnost technologických procesů.
Předmět je zaměřen na prohloubení znalostí v oblasti prevence závažných havárií u vybraných technologických procesů. Ve vazbě na identifikaci zdrojů rizika a kvantitativní hodnocení rizik je důraz kladen na přístup ke snižování rizik – posouzení bezpečnostních opatření u jednotlivých technologických procesů. Bezpečnostní bariéry lze rozdělit na technická a organizační opatření, z dalšího pohledu na aktivní, pasivní nebo vyžadující lidský zásah. Součástí předmětu je i hodnocení spolehlivosti lidského činitele, kdy chyby člověka jsou rozhodující příčinou havárií. Metodami pro hodnocení jsou zejména analýzy rizika, například úniku nebezpečných látek, požáru a výbuchu. Dále se předmět zabývá problematikou vlastnostmi a technicko-bezpečnostními parametry plynů a par hořlavých kapalin a jejich aplikací v bezpečnostní praxi. Zásady bezpečnosti při skladování, výrobě i přepravě hořlavých kapalin. Zásady bezpečnosti při skladování, výrobě i přepravě zkapalněných plynů. Posouzení nebezpečí a prevence základních fyzikálních procesů - ohřevu, sušení, rektifikace. Specifické příčiny poruch reaktorů na základě jejich klasifikace, posouzení chemizmu technologických procesů z hlediska bezpečnosti a spolehlivostí. Rozbor konkrétních exotermických a endotermických chemických procesů (polymerace, dehydrogenace). Metody identifikace nebezpečí (zdrojů rizika) technologických procesů. Bezpečnosti studie, význam a způsob zpracování.

Povinná literatura

Kvarčák, M.: Základy požární ochrany. Ostrava: SPBI, 2005. 134s.
Šenovský, M. a kol.: Základy požárního inženýrství. Ostrava: SPBI, 2004. 178s.
Bradáčová, I.: Požární bezpečnost staveb. Nevýrobní objekty. Ostrava: SPBI, 2007.236s.
Fitzgerald, Robert W.: Building fire performance analysis. Chichester: Wiley, 2004.
Folwarczny, L. – Pokorný, J.: Evakuace osob. Ostrava: SPBI, 2006. 125s.
Bartlová, I. – Balog, K.: Analýza nebezpečí a prevence průmyslových havárií I. 2. vydání. Ostrava: SPBI, 2007. 191s.
Bartlová, I. – Pešák, M.: Analýza nebezpečí a prevence průmyslových havárií II. Ostrava: SPBI, 2003. 191s.
Bartlová, I. – Damec, J.: Prevence technologických havárií. Ostrava: SPBI, 2002. 243s.

Doporučená literatura

Je zadána individuálně v souladu s definováním zadání pro písemné řešení problému.