Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Terminated in academic year 2020/2021

Lokalizace hospodářských subjektů

Typ studia doktorské
Jazyk výuky čeština
Kód 118-0913/01
Zkratka LHS
Název předmětu česky Lokalizace hospodářských subjektů
Název předmětu anglicky Location of Economic Entities
Kreditů 10
Garantující katedra Katedra regionální a environmentální ekonomiky
Garant předmětu prof. Ing. Jan Sucháček, Ph.D.

Subject syllabus

1. Lokalizační rozhodování – tři základní přístupy k lokalizačnímu rozhodování a logika jejich vývoje. Hospodářské subjekty a role státu ve vývoji území. Hospodářský subjekt a jeho vazby na okolí.
2. Lokalizační faktory jejich vývoj a význam – specifická územní nabídka a poptávka po lokalizačních faktorech. Časoprostorová diferenciace a proměnlivost lokalizačních faktorů. Globalizace a glokalizace.
3. Úloha dopravních nákladů při lokalizaci - neoklasický přístup k lokalizaci. Cenový trychtýř a jeho možné varianty. Prostorový monopol a strategie, kterých může využít.
4. Behavioristické a behavioralistické koncepce lokalizace - podniková organizace a lokalizační rozhodování. Typy podnikových struktur a jejich chování. Geografie podnikových organizačních struktur a její význam. Velikost podniku a lokalizační rozhodování.
5. Strukturní koncepce lokalizace – časoprostorová komprese a distanciace. Měnící se význam místa. Rozvoj dopravních a informačních technologií. Prostorové aspekty post-fordistického paradigmatu sociálně-hospodářského vývoje.
6. Vybrané současné aspekty podnikové lokalizace – nový průmysl a regionální centra růstu. Podnikový networking a inovace. Význam institucí a rozvoj klastrů. Koncepce výrobkového cyklu, její prostorové dopady a interpretace v současných podmínkách.
7. Interakce lokalit - aglomerační efekty, jejich typologie a hospodářský význam. Vzájemné vztahy ekonomických subjektů a vytváření prostorových struktur. Mechanismy podporující koncentraci a disperzi hospodářských aktivit.
8. Sídelní struktura a městské systémy - lokalizační rozhodování domácností. Alonsova koncepce a její komparace s reálnými městskými strukturami. Teorie centrálních míst a její současný význam, teorie městských systémů a její omezení, vývojové etapy měst.
9. Regiony a jejich diferenciace – pojem regionu z různých perspektiv. Diferenciace regionů. Regionalismus a regionalizace. Základní přístupy k místnímu a regionálnímu rozvoji a politice. Specifika místního a regionálního rozvoje ve střední a východní Evropě.

Literature

LUX, Gábor and Gyula HORVÁTH (eds.). The Routledge Handbook to Regional Development in Central and Eastern Europe. London: Routledge. 2017. ISBN 978-1-4724-8571-7.
MAIER, Günther a Franz TÖDTLING. Regionálna a urbanistická ekonomika. 1. díl. Teória lokalizácie a priestorová štruktúra. Bratislava: Elita, 1997. ISBN 80-8044-044-1.
MAIER, Günther a Franz TÖDTLING. Regionálna a urbanistická ekonomika. 2 díl. Regionálny rozvoj a regionálna politika. Bratislava: Elita, 1998. ISBN 80-8044-049-2.

Doporučená literatura

SUCHÁČEK, Jan. Transformace v České republice z institucionálně-regionální perspektivy. Praha: Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2013. ISBN 978-80-86729-90-9.
VITURKA, Milan et al. Regionální vyhodnocení kvality podnikatelského prostředí v České republice. Brno: Masarykova univerzita, 2003. ISBN 80-210-3304-5.