Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Ekonomie mezinárodního obchodu

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky angličtina
Kód 120-0570/01
Zkratka EIT
Název předmětu česky Ekonomie mezinárodního obchodu
Název předmětu anglicky Economics of International Trade
Kreditů 5
Garantující katedra Katedra mezinárodních ekonomických vztahů
Garant předmětu doc. Ing. Michaela Melecká Staníčková, Ph.D.

Osnova předmětu

1.Mezinárodní obchodní toky v globalizované ekonomice - vývoj a skladba obchodních toků, nominální vs. reálné veličiny, globální hodnotové řetězce, vnitroodvětový a meziodvětvový obchod.
2.Podstata teorií mezinárodních hospodářských vztahů a příčiny existence mezinárodního obchodu - vymezení základních pojmů, teoretické přístupy a koncepce ke zkoumání mezinárodního obchodu.
3.Mezinárodní obchod a vybavenost země výrobními faktory - specifikace výrobních faktorů a jejich výskyt, výrobní faktor jako základní předpoklad mezinárodní směny, teoretické přístupy ke zkoumání pohybu výrobních faktorů.
4.Neoklasický model všeobecné rovnováhy a protekcionismus - všeobecná rovnováha v uzavřené a otevřené ekonomice, specifikace výhod volného obchodu. Neoklasický model a protekcionismus, clo v malé a velké ekonomice.
5.Diverzifikace ekonomiky a problém tzv. holandské nemoci - projevy a příčiny holandské nemoci, prevence a řešení negativních projevů holandské nemoci, kvantifikace úrovně specializace, resp. diverzifikace zemí v mezinárodním obchodě.
6.Keynesiánské teorie a přístupy k mezinárodnímu obchodu - Keynesův model rovnováhy v mezinárodním obchodě, důchodový vyrovnávací mechanismus. Linderova teorie poptávky a problematika vnitroodvětvového obchodu.
7.Mezinárodní obchod a technologický pokrok - technologický pokrok a inovace jako základní předpoklad pro výrobu a obchod výrobků s vyšší přidanou hodnotou, základní a pokročilé teorie odrážející vliv technologického pokroku na mezinárodní obchod. Obchodní aspekty práv duševního vlastnictví.
8.Teoretické modely celní ochrany a protekcionismu - ekonomická podstata cla a celní politiky, politické aspekty cla a vznik obchodních válek, teoretické přístupy k celní politice, optimální clo. Ekonomická podstata subvencí.
9.Protekcionismus a rozvojové země - vymezení a klasifikace rozvojových zemí, význam mezinárodního obchodu pro rozvojové země, teoretické přístupy a ochranářské teorie.
10.Nová teorie mezinárodního obchodu - Krugmanův model mezinárodního obchodu, model recipročního dumpingu a nová hospodářská geografie.
11.Regionální obchodní dohody a rovnovážné modely mezinárodního obchodu - konstrukce jednoduchého rovnovážného modelu, analýza nevyužitého obchodního potenciálu zemí při bilaterálním obchodě. Dopravní náklady v mezinárodním obchodě, koncept ledovcových nákladů.
12.Nová „nová“ teorie mezinárodního obchodu - Melitzův model mezinárodního obchodu, zkoumání mezinárodního obchodu na firemní úrovni.
13.Konkurenceschopnost v mezinárodním obchodě - vymezení vnější (exportní) konkurenceschopnosti země, faktory determinující vnější konkurenceschopnost země. Tendence ve vývoji vybraných zemí.
14.Zhodnocení aktuálních trendů ve vývoji světového obchodu.

E-learning

Kurz je umístěn v systému LMS Moodle.

Povinná literatura

DUNNE, T., M. KURKI a S. SMITH. International Relations Theories: Discipline and Diversity. Oxford: Oxford University Press, 2021. 400 s. ISBN 978-01-9870-756-1 .
KRUGMAN, P. R., OBSTFELD, M. and M. MELITZ. International Economics: Theory and Policy. 12th Global Edition. London: ‎ Pearson, 2023. 804 s. ISBN 978-1-292-40971-9 .
ZENKYNA, Elena. International Competitiveness in the New Economy: Currency and financial aspects. Lancaster: Our Knowledge Publishing, 2021. 240 s. ISBN ‎ 978-62-0347-509-8.

Advised literature

COHN, C. Theodore. Global Political Economy: Theory and Practice. London: Routledge, 2016. 448 s. ISBN 978-11-3895-874-6 .
CHACHOLIADES, Miltiades. The Pure Theory of International Trade. London: Routledge, 2017. 447 s. ISBN 978-1138538030 .
FEENSTRA, Robert C. and Alan M. TAYLOR. International Economics. New York: Worth Publishers, 2019. 936 s. ISBN ‎ 978-13-1929-236-2.