Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2022/2023

Globální občanská společnost

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky čeština
Kód 153-0480/01
Zkratka GOS
Název předmětu česky Globální občanská společnost
Název předmětu anglicky Global Civil Society
Kreditů 4
Garantující katedra Katedra veřejné ekonomiky
Garant předmětu Ing. Eva Kovářová, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Globalizace jako fenomén 20. a 21. století: vymezení pojmu globalizace, dimenze a determinanty globalizace, etapy vývoje globalizace, vliv globalizace na světovou ekonomiku a politiku, hyperglobalizace a deglobalizace.
2. Procesy a jevy související s globalizací: projevy globalizace a dalších jevů a procesů s ní souvisejících v ekonomické, sociální, kulturní a politické oblasti, pozitivní a negativní důsledky. Neoliberalismus a globální kapitalismus.
3. Vliv globalizace na tradiční aktéry mezinárodního systému: vliv globalizace na národní státy, jejich suverenitu, autonomii a jejich funkce, mezinárodní vládní organizace, jejich postavení, funkce a role v mezinárodním systému.
4. Globalizace a občanská společnost: koncept občanské společnosti, subjekty občanské společnosti s globálním přesahem své činnosti – mezinárodní nevládní organizace, sociální hnutí, odborové organizace, církevní organizace, think tanks, atd.
5. Občanská společnost ve vyspělých a rozvojových zemích: předpoklady pro formování občanské společnosti v Evropě a v Severní Americe a globální přesah její angažovanosti, mezinárodní nevládní organizace, jejich centralizace a decentralizace, předpoklady pro formování občanské společnosti ve vybraných rozvojových zemích.
6. Globální governance: koncept governance (vládnutí), vymezení významu a rolí, úrovně governance (lokální, národní, mezinárodní, globální), subjekty governance na jednotlivých úrovních, potřeba globální governance, role globální governance, státní a nestátní aktéři globální governance, vzrůst významu nestátních aktérů.
7. Transnacionální a globální občanská společnost: teoretické koncepty transnacionální a globální občanské společnosti, role v mezinárodním systému, participace na globálním vládnutí, transnacionální aktivismus a inkluze organizací občanské společnosti do rozhodovacích procesů a mechanismu vládnutí na národní, regionální a globální úrovni, evropská občanská společnost.
8. Vybrané aktuální sociální a ekonomické výzvy pro globální vládnutí: pozitivní a negativní vliv globalizace na sociálně ekonomický vývoj ve světě, chudoba a příjmová nerovnost na národní a globální úrovni, nerovnoměrné rozložení zdrojů pro lidský rozvoj a blahobyt, lidská práva (sociální a ekonomická) a jejich porušování.
9. Vybrané aktuální bezpečnostní a environmentální výzvy pro globální vládnutí: nové bezpečnostní hrozby (zdravotní, sociální, environmentální, aj.) pro lidskou, národní a globální bezpečnost, lidská bezpečnost a její dimenze, role státních a nestátních aktérů v bezpečnostní oblasti, limity angažovanosti státních aktérů při řešení bezpečnostních a environmentálních hrozeb s globálním přesahem, udržitelný rozvoj.
10. Řešení vybraných globálních výzev ze strany státních aktérů mezinárodního systému: motivy, formy a přístup států a mezinárodních vládních organizací k řešení globálních problémů, deficit odpovědnosti a transparentnosti v rozhodování státních aktérů při řešení globálních problémů.
11. Zapojení mezinárodních nevládních organizací do řešení aktuálních globálních výzev: motivy a formy zapojení, servisní, advokační, informační, komunikační a kontrolní funkce mezinárodních nevládních organizací, hnutí za globální sociální spravedlnost.
12. Partnerství mezinárodních vládních a nevládních organizací při řešení globálních výzev: možnosti působení nevládních organizací z vyspělých zemí v rozvojových zemích s aktuálními rozvojovými a humanitárními problémy, spolupráce mezinárodních nevládních organizací s vybranými mezinárodními vládními organizacemi.
13. Nevládní organizace v České republice a jejich zapojení do rozvojové spolupráce a humanitární pomoci ve světě: rozvojová spolupráce ČR jako součást zahraniční politiky, formy a modality rozvojové spolupráce, způsoby zapojení nevládních organizací do rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, realizace rozvojové spolupráce a humanitární pomoci a její financování.
14. Působení vybraných českých nevládních organizací ve světě: praktické příklady působení vybraných českých nevládních organizací v tradičních rozvojových zemích (Afrika), ve východní Evropě, příp. dalších vybraných regionech.

E-learning

Povinná literatura

ARCHER, C. International Organizations. 4th ed. New York: Routledge, 2015. ISBN 978-0-415-61476-4 .
BAYLIS, J., SMITH, S., OWENS, P. The Globalization of the World Politics. 8th ed. Oxford: Oxford University Press, 2020. ISBN 978-0-19-882554-8.
CIHELKOVÁ, E. et al. Governance v kontextu globalizované ekonomiky a společnosti. Praha: Professional Publishing, 2014. ISBN 978-80-7431-134-5.
KOVÁŘOVÁ, E. Globalizace a globální problémy: vybraná témata a souvislosti. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2019. ISBN 978-80-248-4284-4.
SAKTOROVÁ, Ľ. Globálna občianska spoločnosť v kontexte medzinárodných vzťahov a medzinárodného práva. Vydání první. Praha: Leges, 2021. 112 stran. ISBN 978-80-7502-472-5 .

Doporučená literatura

POSPÍŠILOVÁ, T. ŠŤOVÍČKOVÁ JANTULOVÁ, M. Příběhy budování občanského sektoru v České republice po roce 1989. Praha: Univerzita Karlova, Nakladatelství Karolinum, 2019. ISBN 978-80-246-4427-1 .
ROSENAU, James N. People count!: networked individuals in global politics . London: Routledge, 2016. International studies intensives. ISBN 978-1-315-63288-9 .
WILLETTS, P. Non-Governmental Organizations in World Politics. The Construction of Global Governance. New York: Routledge, 2011. ISBN 978-0-203-83430-5 .