Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Ekonomie veřejného sektoru

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky angličtina
Kód 153-0571/01
Zkratka EVS
Název předmětu česky Ekonomie veřejného sektoru
Název předmětu anglicky Economics of Public Sector
Kreditů 5
Garantující katedra Katedra veřejné ekonomiky
Garant předmětu doc. Ing. Iveta Vrabková, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Úvod do předmětu, veřejná ekonomie jako subdisciplína obecné ekonomie, oblasti a subjekty zkoumání veřejné ekonomie, základní otázky veřejné ekonomie, normativní a pozitivní pojetí veřejné ekonomie. Ekonomika jako subjekt zkoumání veřejné ekonomie. Východiska a struktura smíšené ekonomiky.
2. Postavení, úkoly a nástroje státu ve smíšené ekonomice. Struktura národní ekonomiky. Vztah trhu, státu a občanské společnosti.
3. Ekonomické a společenské důvody existence veřejného sektoru a zásahů státu do ekonomiky. Mikroekonomické, makroekonomické a společenské dopady tržních selhání.
4. Veřejné statky. Členění veřejných statků dle způsobu jejich spotřeby. Charakteristika čistých a smíšených veřejných statků. Další pohledy na vymezení a zabezpečování veřejných statků. Zabezpečení veřejného statku v pojetí dílčí a celkové rovnováhy.
5. Ekonomické a společenské efekty negativních externalit. Zdroje negativních externalit. Regulace negativních externalit ze strany státu. Coasův teorém.
6. Ekonomické a společenské efekty pozitivních externalit a jejich podpora ze strany státu. Zdroje pozitivních externalit. Poručnické statky.
7. Typy a důvody selhání státních zásahů do ekonomiky. Politické a byrokratické omezení státních zásahů. Ekonomická analýza byrokracie. Poptávka vynucená stranou nabídky.
8. Teorie veřejné volby v pojetí teorie her. Formy veřejné volby. Teorém voliče mediána. Teorie politických cyklů. Pozitivní vymezení veřejné volby. Aktéři veřejné volby.
9. Veřejná politika jako prostředek dosahování strategických úkolů státu. Veřejný zájem. Cíle a nástroje veřejné politiky. Subjekty a objekty veřejné politiky. Paternalistická a liberální koncepce veřejné politiky.
10. Struktura a velikost veřejného sektoru. Vrstvový model veřejného sektoru. Měření velikosti veřejného sektoru a jeho jednotlivých oblastí. Teoretické vysvětlení příčin růstu veřejného sektoru.
11. Úvod do ekonomie blahobytu. Vztah efektivnosti a rovnosti. Paretovská efektivnost a individualismus, státní paternalismus. Paretovské zlepšení a křivka užitkových možností.
12. Struktura a zdroje veřejných příjmů. Význam a principy zdanění. Optimální daňový systém. Horizontální a vertikální daňová spravedlnost. Klasifikace daní.
13. Struktura a funkce veřejných výdajů. Alokační funkce veřejných výdajů. Redistribuční funkce veřejných výdajů. Stabilizační funkce veřejných výdajů.

E-learning

Prezentace přednášek dostupné na https://lms.vsb.cz/

Povinná literatura

SLOMAN, John, Dean GARRATT a Jon GUEST. Economics. Tenth edition. Harlow: Pearson, 2018. ISBN 978-1-292-18785-3 .
STIGLITZ, Joseph E. a Jay K. ROSENGARD. Economics of the public sector. Fourth edition. New York: W.W. Norton & Company, [2015]. ISBN 978-0-393-92522-7.
VRABKOVÁ, Iveta. Úvod do ekonomie veřejného sektoru. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, SOET, vol. 34, 2021. ISBN 978-80-248-4401-5.

Doporučená literatura

FORTE, Francesco, Ram MUDAMBI a Pietro NAVARRA, ed. A handbook of alternative theories of public economics. Cheltenham: Edward Elgar, c2014. ISBN 978-1-78100-470-8.
ROSEN, Harvey S., Ted GAYER a Abdülkadir CIVAN. Public finance. 10th ed., global ed. Maidenhead: McGraw-Hill Education, c2014. McGraw-Hill series in economics. ISBN 978-0-07-715469-1.
STIGLITZ, Joseph E. The price of inequality. New York: W. W. Norton & Company, 2012. ISBN 978-0-393-08869-4.