Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Energetická náročnost budov

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky angličtina
Kód 229-0108/02
Zkratka ENB
Název předmětu česky Energetická náročnost budov
Název předmětu anglicky Energy Performance of Buildings
Kreditů 5
Garantující katedra Katedra prostředí staveb a TZB
Garant předmětu doc. Ing. Iveta Skotnicová, Ph.D.

Osnova předmětu

1) Zákon č. 406/200 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů, a prováděcí právní předpisy včetně souvisejících technických norem. Evropská legislativa. Vyhláška č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov. Základní pojmy.
2) Metodika přístupu a navrhování systémů vytápění pro různé provozy – vyhodnocování z technického, ekonomického a funkčního hlediska, investiční a provozní náklady jednotlivých systémů vytápění, vliv na vyhodnocení průkazu ENB.
3) Energetická náročnost budov – praktické výpočty dílčích dodaných energií (vytápění, chlazení, větrání, úprava vlhkosti, příprava TV, osvětlení).
4) Budovy s téměř nulovou spotřebou energie – koncepce návrhu. Kvalitativní úroveň řešení konstrukcí obálky budovy. Použité technické systémy a obnovitelné zdroje energie. Povinnosti a podrobnosti vztahující se ke snižování energetické náročnosti budov a budovám s téměř nulovou spotřebou energie.
5) Průkaz energetické náročnosti budovy. Definice energetické náročnosti budov. Ukazatele energetické náročnosti budovy, způsob stanovení referenčních hodnot. Závaznost splnění ukazatelů ENB. Podrobnosti výpočtu celkové potřeby energie pro zajištění typického užívání budovy, pomocné energie, dodané energie, obnovitelné a neobnovitelné primární energie. Posouzení technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti alternativních systémů dodávek energie. Vhodnost a podrobnosti stanovení doporučených opatření pro snížení ENB. Parametry a hodnoty referenční budovy. Textová a grafická část průkazu ENB, stanovení klasifikačních tříd.
6) Dimenzování potrubí otopných soustav. Návrh TRV, návrh oběhového čerpadla. Regulační armatury. Dvoucestné a třícestné regulační ventily, servopohony. Expanzní nádoba, pojistný ventil – podrobnosti výpočtu. Ekvitermní regulace.
7) Technologická schémata zapojení otopných zdrojů a jejich kombinace, funkce a umístění jednotlivých armatur, směšovací sestavy, regulace.
8) Návrh systému přípravy teplé vody. Vlastnosti teplé vody, mikrobiální kolonizace. Způsoby přípravy TV. Celková potřeba TV, profil odběru a návrh zásobníku. Zabezpečovací zařízení, návrh tepelné izolace. Zpětné využití tepla v systémech přípravy TV.
9) Otopné soustavy: Tepelná čerpadla. Princip, funkce. Typy tepelných čerpadel. Návrh výkonu. Topný faktor. Ohřev TV. Akumulátory.
10) Otopné soustavy: Plynové kondenzační kotle. Návrh kotelny. Návrh anuloidu. Zapojení kotelen, kaskády kotlů, technologie a komponenty technické místnosti.
11) Otopné soustavy: Elektrické topné rohože a fólie v systému vytápění. Možnosti regulace. Krbová tělesa a teplovzdušné rozvody.
12) Návrh a projektování podlahového vytápění. Dimenzování. Materiál. Rozdělovače - sběrače. Vystrojení. Nastavení průtoků otopných větví. Rozteče potrubí a okrajové zóny. Teplotní spád a povrchové teploty. Regulace a směšování. Podlahové krytiny.
13) Ekonomie otopných soustav. Rozpočtování otopných soustav. Investiční a provozní náklady. Související náklady – revize, el. sazby, stavební připravenost, dodávka paliva, přípojky inženýrských sítí, zdroj, akumulace, rozvody, vrty tepelných čerpadel, aj.
14) Provádění projektů techniky prostředí staveb, obsah a rozsah projektové dokumentace, výpočetní pomůcky, užitečné odkazy, tvorba a koncepce cenových nabídek, ukázky projektových dokumentací. Zápočet.

E-learning

Studijní opory k dispozici v IS edison a na lms.vsb.cz

Povinná literatura

KABELE, K. a kol. Hodinová klimatická data a parametry typického užívání budov a zón s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie pro výpočet dodané energie a pomocné energie v souladu s § 4 odst. 1 vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Společnost pro techniku prostředí. 2022, ISBN 978-80-02-02987-8 .
POSTRÁNECKÝ, Michal, SVÍTEK, Miroslav. Města budoucnosti, 2018, NADATUR. ISBN 978-80-7270-058-5 .
GASSMANN, Oliver, BÖHM, Jonas, PALMIÉ Maximilian. Smart Cities: Introducing Digital Innovation to Cities. Emerald Publishing, 2019. ISBN: 978-1787696143 .

Doporučená literatura

Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška č. 264/2020 Sb. Vyhláška o energetické náročnosti budov.
Vaverka, J. a kol. Stavební tepelná technika a energetika budov. VUTIUM Brno, 2006.
Právní předpisy a technické normy z dané oblasti.