Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Letecká meteorologie II

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky čeština
Kód 342-3396/01
Zkratka LeMetII
Název předmětu česky Letecká meteorologie II
Název předmětu anglicky Letecká meteorologie II
Kreditů 3
Garantující katedra Institut dopravy
Garant předmětu doc. Ing. Petr Jančík, Ph.D.

Osnova předmětu

1.Atmosféra – chemické složení, tepelná bilance, ohřev a ochlazování, skleníkový efekt, atmosférické vrstvy, význam a variace tropopauzy pro létání.
2.Meteorologická data – základní meteorologické prvky a meteorologické jevy, vyjádření, měření, standardy.
3.Adiabatické procesy – úvod, fyzikální základ, vertikální pohyby vzduchových částic, vertikální stabilita, podmíněná stabilita.
4.Adiabatické procesy – využití, vyhodnocení aerologického výstupu různými metodami, předpověď konvekce, příčiny a charakteristiky inverzí a bouřek.
5.Vítr – příčiny, podmínky vzniku, odvození Coriolisovy síly, odvození a vektorová konstrukce sil u geostrofického a gradientového větru, příčiny a odvození větru ve směšovací vrstvě, příčiny a popis výškového větru.
6.Místní větry – příčiny, charakteristiky a nebezpečí pro létání u horské a mořské brízy, horská vlna – Föhn, lokální větry velkého a malého měřítka typické pro různé oblasti světa.
7.Tlakový systém Země – poloha hlavních tlakových buněk, globální vertikální a horizontální cirkulace v troposféře, typy a charakteristika tlakových výší, pasáty a antipasáty, typy a charakteristika tlakových níží, západní vlny, tropické rotující bouře a tropické cyklóny, tornáda, dust devils.
8.Globální klimatický systém Země – geografická charakteristika a dynamika během sezón, ITCZ, monsun, klimatologie tropického pásma, klimatologie mírného a polárního pásma.
9.Vzduchové hmoty a fronty - typy vzduchových hmot, popis a faktory ovlivňující vlastnosti vzduchové hmoty, klasifikace vzduchových hmot a oblasti jejich vzniku, teplá fronta a s ní související oblačnost a počasí, teplý sektor a s ním související oblačnost a počasí, studená fronta I. a II. druhu a s nimi související oblačnost a počasí, počasí za studenou frontou, okluze (teplá a studená) a s nimi související oblačnost a počasí, přemisťování front a tlakových systémů, životní cyklus.
10.Nebezpečí pro let, námraza – úvod, podmínky vzniku námrazy, druhy námrazy, námraza před letem, námraza vně oblaků, námraza uvnitř oblaků, námraza ve srážkách, předpověď námrazy.
11.Nebezpečí pro let, turbulence – definice, druhy a příčiny turbulence, horizontální střih větru, podmínky vzniku, příčiny, vertikální střih větru, podmínky vzniku, příčiny, termická turbulence, účinky na letadlo, CAT, Low Level Jet, Jet Stream.
12.Nebezpečí pro let, bouřky – struktura bouřek, sled vývojových etap, bouřkové buňky, elektřina v atmosféře, statické náboje, vznik blesků a vliv úderu blesku na letadlo, frontální bouřky a bouřky z tepla, čáry instability, podmínky pro vznik a proces vývoje, předpověď, místa výskytu, specifikace typu, vývoj a účinek jevu downburst, microburst, tornáda.
13.Meteorologické mapy – mapy význačného počasí, přízemní mapy, výškové mapy, analytické a prognostické mapy.
14.Informace pro plánování a provedení letu – letecké kódy: METAR, TAF, SPECI, SIGMET, SNOWTAM; stav dráhy, meteorologická rozhlasová vysílání pro letectví: VOLMET, ATIS, HF-VOLMET, ACARS; obsah a využití předletové meteorologické dokumentace: meteorologický briefing a konzultace; systémy pro měření a signalizaci střihu větru v nízkých hladinách, inverze; zvláštní meteorologické výstrahy; informace pro plánování letu počítačem.

Povinná literatura

DVOŘÁK, P. Letecká meteorologie 2017. Cheb: Svět křídel, 2017. ISBN 978-80-7573-014-5 .
DVOŘÁK, P. Atlas oblaků 2016. Cheb: Svět křídel, 2016. ISBN 978-80-7573-007-7 .

Doporučená literatura

BEDNÁŘ, J. Meteorologie. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-653-5.
KRÁČMAR, J. Meteorologie (050 00): učební texty pro teoretickou přípravu dopravních pilotů dle předpisu JARFCL 1. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2006. ISBN 80-7204-447-8