Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Vybrané problémy bezpečnosti komunikací

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky angličtina
Kód 440-4123/02
Zkratka VPBK
Název předmětu česky Vybrané problémy bezpečnosti komunikací
Název předmětu anglicky Selected Issues of Communications Security
Kreditů 4
Garantující katedra Katedra telekomunikační techniky
Garant předmětu prof. Ing. Miroslav Vozňák, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Úvod do bezpečnostních problémů komunikací, přehled technologií, nezbytný základ a upozornění na souvislosti z předchozích kurzů.
2. Zranitelnost bezdrátových sítí, penetrační testy WiFi sítí s využitím technologie CUDA.
3. Bezpečnostní problémy bezdrátových senzorových sítí, blokování doručení zprávy na základnovou stanici, podvržení a odposlech zpráv, manipulace se senzory.
4. Zranitelnost mobilních sítí, aktivní rušení GSM, odolnost technologií UMTS a LTE proti rušení, podvržení falešené základnové stanice, scanning základnových stanic, zachycení IMSI, zachycení obsahu.
5. Odposlechy v mobilních sítích, režimy šifrování dle technologií, známé slabiny v GSM (šifra A5), detekce aktivních odposlechů, vytěžování znalostí z lokalizačních a provozních údajů mobilních sítí.
6. Obecné principy lokalizace vysílače v rádiových sítích, lokalizace a orientace v budovách s využitím majáků (Beacons), způsoby lokalizace mobilních zařízení, monitorování pohybu mobilního zařízení a praktický způsob implementace.
7. Vyzvaná přednáška odborníka z praxe týkající se bezpečnostních incidentů z oblasti komunikací (z řad týmů CERT/CSIRT, PČR, Mobilní operátoři, Poskytovatelé Internetu anebo NBÚ).
8. Interferometrie, Ramanův, Brillouinův a Rayleighův rozptyl a využití optovláknových senzorů v bezpečnostních aplikacích.
9. Principy distribuce klíče pomocí fyzikálních principů kvantové mechaniky (QKD), protokoly QKD - BB84, SARG04 a E91, QKD v kvantových sítích.
10. Nástroje pro analýzu síťových prvků a síťového provozu - IOS Diagnostic Tools, Packet Capturing, SNMP a NetFlow, analýza provozu založená na signaturách, pokročilá behaviorální analýza z NetFlow.
11. Bezpečnost Voice over IP, odposlech, modifikace obsahu komunikace, vyřazení služby, záměrné ukončování služby a degradace její kvality, doporučená opatření.
12. Honeypot (Dionaea, Kippo), Honeynet a návrh vlastního VoIP Honeypotu.
13. Autentizace, vícefaktorová autentizace, systémy jednotného přihlášení (SSO) a návrh vlastního systému pro autorizaci s využitím OpenAuth.
14. Nové objevující se technologie a diskuze k dalším možným bezpečnostním hrozbám v komunikačních technologiích.

Povinná literatura

[1] ŘEZÁČ, F. VOZŇÁK, M., ROZHON, J. Bezpečnost v komunikacích, VŠB-TUO: 2. rozšířené vydání,185 str., 2013.
[2] BRÍDA, P., DOBOŠ, L., MACHAJ, J., PAPAJ, J. Lokalizácia mobilních objektov prostřednictvím rádiových sietí, ŽU, 1. vydání, 186 str., 2015.
[3] CHAOUCHI, H., LAURENT-MACKANIVICIUS, M. Wireless and Mobile Network Security, Wiley; 1 edition, 744 pages, 2009.

Doporučená literatura

[1] SPITZNER, L. Honeypots: tracking hackers. Addison-Wesley, 2003.
[2] LEVICKÝ, D. Kryptografia v informačnej bezpečnosti. TUKE: Elfa, 277 s. 2010.