Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Terminated in academic year 2021/2022

Virtuální instrumentace II

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky čeština
Kód 450-2033/01
Zkratka VI2
Název předmětu česky Virtuální instrumentace II
Název předmětu anglicky Virtual Instrumentation II.
Kreditů 4
Garantující katedra Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství
Garant předmětu prof. Ing. Petr Bilík, Ph.D.

Subject syllabus

Přednášky:
1. Problematika související s A/D převodem. Parametry A/D převodníku. Podpora zásuvných multifunkčních karet v graficky orientovaném vývojovém prostředí.
2. Úprava signálu pro zabezpečení korektního A/D převodu. Vstupní módy analogového vstupu zásuvné měřící karty. Tvorba aplikace využívající zásuvné karty s využitím nástrojů integrovaných v graficky orientovaném vývojovém prostředí. Analogový výstup.
3. Čítače a časovače, digitální vstupy a výstupy na zásuvných měřících kartách, módy provozu a jejich použití ve virtuálních měřících systémech
4. Aplikace funkcí z knihovny Advaced Analysis Library v realizaci měřících systémů. Převod měřeného signálu z časové do frekvenční oblasti, základní závislosti, diskuse parametrů, okénkové funkce, digitální filtrace pro redukci nežádoucích složek signálu.
5. Proces plánování a návrhu aplikace v LabVIEW. Proces implementace a programovací architektury v LabVIEW. Struktura událostmi řízeného programu realizovaná v graficky orientovaném vývojovém prostředí. Zadání semestrálního projektu.
6. Multitasking a multithreading v graficky orientovaném vývojovém prostředí, sdílená datová oblast. Řízení priority při provádění jednotlivých částí blokového diagramu.
7. Pokročilá práce se soubory a s textovými řetězci. Reprezentace datových typů v paměti a v souborech. Textové, binární a datalog soubory. Efektivní data management v LabVIEW. Návrh struktury datového souboru dle potřeb aplikace.
8. Podpora měřících přístrojů. Podpora komunikace s měřicími přístroji a začlenění této podpory do grafického vývojového prostředí, použití obslužného programu pro tvorbu aplikace.
9. Využití technologie client-server při tvorbě virtuálních měřících systémů. Podpora vytváření aplikace typu server a aplikace typu client v graficky orientovaném vývojovém prostředí. DataSocket.
10. Přenos informací mezi aplikacemi využitím TCP/IP protokolu a DataSocket. LabVIEW Web Server. Zobrazování a ovládání panelu aplikace na dálku. Možnosti realizace distribuovaných měřících systémů.
11. Podpora DDE, OLE, ActiveX technologií. Uzly vlastností, VI server.
12. Vytvoření distribučního kitu aplikace. Překlad do EXE tvaru, Run-Time modul vývojového prostředí, instalační skripty, využití vestavěného nástroje tvorby distribučního kitu.
13. Novinky v technologii virtuálních měřících systémů Moderní trendy ve vývoji virtuálních měřících systémů, jiná rozhraní a řešení měřicích systémů na jejich bázi
14. Aplikace pro zpracování obrazu, systém IMAQ vision a IMAQ builder


Laboratoře:
1. Práce s NI MAX a DAQ-assistantem, analýza základních parametrů signálu.
2. Metody práce s analogovým vstupem
3. Práce s digitálními vstupy, výstupy, čítači a časovači.
4. Digitální filtrace, FFT, alliasing
5. Implementace pokročilé událostmi řízené struktury.
6. Implementace paralelně běžících úloh a výměna informací mezi úlohami.
7. Typy datových souborů. Čtení a zápis textových, binárních a datalog souborů. ASCII tabulka. Způsoby archivace vypočtených dat.
8. Komunikace se simulátorem přístroje
9. Implementace přenosu dat mezi aplikacemi užitím DataSocket.
10. Implementace přenosu dat mezi aplikacemi užitím TCP/IP, DataSocket a speciální globální proměnné.
11. Obsluha ActiveX komponenty z prostředí LabVIEW
12. Vytváření EXE aplikace.

Literature

BILÍK, Petr. Virtuální instrumentace II. Učební text. Ostrava: VŠB-TUO, 2012.

BRESS, Thomas J. Effective LabVIEW programming. 1st ed. Allendale: NTS Press, 2013. ISBN 978-1-934891-08-7 

BITTER, Rick; MOHIUDDIN, Taqi a NAWROCKI, Matt. LabVIEW: advanced programming techniques. 2nd ed. Boca Raton: CRC/Taylor & Francis, c2007. ISBN 978-0-8493-3325-5.

LARSEN, Ronald W. LabVIEW for engineers. ESource. Upper Saddle River: Prentice Hall, c2011. ISBN 978-0-13-609429-6 .

Advised literature

CLARK, Cory L. LabVIEW digital signal processing and digital communications. New York: McGraw-Hill, c2005. ISBN 0-07-144492-0.

KEHTARNAVAZ, Nasser. Digital signal processing system design: LabVIEW-based hybrid programming. 2nd ed. Burlington: Elsevier/Academic Press, c2008. ISBN 978-0-12-374490-6.