Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2020/2021

Efektivní využití počítačů

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky angličtina
Kód 450-2052/02
Zkratka EVP
Název předmětu česky Efektivní využití počítačů
Název předmětu anglicky Effective Computers Usage
Kreditů 4
Garantující katedra Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství
Garant předmětu Ing. Richard Velička, Ph.D.

Osnova předmětu

Přednášky:
1. Organizační záležitosti předmětu. Seznámení s přihlašováním do sítě, důležité adresy, umístění učebních textů, podmínky získání klasifikovaného zápočtu. Podrobné seznámení s obsahem jednotlivých přednášek.Seznámení s provozním řádem počítačových učeben, jako nutné podmínky pro jejich užívání. Ukázky příkladů v prostředí Mathcad. Prostředí standardní řady Mathcad a řady Prime.
2.-4. Programy pro zpracování matematických úloh – Mathcad. Možnosti využití těchto typů programů pro řešení standardních problémů technické praxe. Zadávání a editace matematického výrazu, výpočet jednoduchého výrazu, výpočet tabulky hodnot, práce s vektory a maticemi, výpočet a vykreslení grafu funkce jedné proměnné, úprava grafu do požadované podoby, práce s trojrozměrnými grafy, použití symbolického procesoru pro úpravu výrazů, řešení rovnic a soustav rovnic, derivace a integrace výrazu.
5. Matematický program pro vědecko-technické výpočty - MATLAB. Ukázky možností včetně simulační nástavby Simulink a modulů nástrojů Toolbox. Seznámení s prostředím, principy zadávání a řešení jednoduchých matematických úloh. Způsob editace výpočtů, zadávání proměnných, definice matic, výpočet a vykreslení grafu jedné proměnné.
6.-7. Tabulkové procesory – MS Excel. Možnosti využití tabulkových procesorů pro řešení standardních problémů technické praxe. Základní prostředí tabulkového procesoru a jeho úpravy, typy dat ukládaných do tabulek a jejich editace, tvorba a editace tabulky, zadávání matematických výrazů a funkcí, absolutní a relativní adresování buněk, definice seznamů a posloupností, vytvoření grafu na základě tabulky (včetně 3D), úprava vzhledu grafu, typy grafů, regresní křivky. Řešení rovnic. Tisk tabulky a grafu.
8. Operační systém - Windows. Rozdíl mezi znakově a graficky orientovaným operačním systémem. Základy práce v prostředí OS. Nastavení a modifikace prostředí Windows pomocí služeb ze skupiny Ovládací Panely. Základní aplikace Windows (Koš, Tento počítač, Místa v síti, …) a skupiny příslušenství (Mapa znaků, Kalkulačka, Malování (porovnání vlastností verzí), Průzkumník, Poznámkový blok, Wordpad, Systémové nástroje, ), mechanismus výměny dat mezi aplikacemi přes Schránku. Menu START a jeho nastavení. Porovnání prostředí Windows XP a 7 (nebo vyšší).
9. Psaní odborných textů – Autorský zákon a výběr z norem. Správný zápis citací, použitých literárních zdrojů, odkazy na zdroje informací. Zápis technických formulací, rovnic a výrazů. Použití vhodných fontů pro matematické symboly a pravidla psaní funkcí, konstant, proměnných a jednotek v odborném textu.
10. Textové editory pracující v prostředí Windows – MS Word. Styl dokumentu (Šablony), formát stránky, styl odstavce. Práce s bloky textu, práce se styly odstavců, import a tvorba grafiky v rámci textového dokumentu, tvorba a modifikace tabulek, psaní rovnic, záhlaví a zápatí, číslování stránek a nadpisů, pomocné prostředky pro kontrolu pravopisu a gramatiky. Práce s oddíly textu, generování obsahu a číslování tabulek, rovnic a obrázků.
11. Zpracování grafiky. Rozlišovací schopnost monitoru, souvislosti mezi rozměry grafických objektů zobrazovaných na monitoru a tištěných na tiskárně, přepočty rozměrů a DPI. Vektorová a rastrová grafika, rozdíly mezi vlastnostmi rastrových a vektorových grafických objektů. Vhodnost použití různých grafických editorů pro různé činnosti. Možnosti a obvyklé funkce rastrového a vektorového editoru. Způsob práce v grafickém editoru, některé grafické formáty.
12. Prezentace v prostředí MS Power Point. Pravidla pro vytváření prezentací. Postup při tvorbě prezentace s využitím možností Power Point. Srovnání vytváření prezentací v Power Point 2003, 2007 a 2010.
13. Internet – prohlížeče a vyhledávače informací. Vyhledávání informací na Internetu (Google,…).Prohlížení internetových stránek (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari)


Počítačová cvičení:
1. Seznámení s PC v učebně, přihlašování do sítě, umístění SW, možnosti využití PC a SW, bezpečnostní školení
2. Procvičení v prostředí MATHCAD (ver. 15 a Prime)
3. Procvičení v prostředí MATHCAD (ver. 15 a Prime)
4. Procvičení v prostředí MATHCAD (ver. 15 a Prime)
7. Procvičení v prostředí MATLAB
5. Procvičení v prostředí MS EXCEL (Office 2007 nebo vyšší)
6. Procvičení v prostředí MS EXCEL (Office 2007 nebo vyšší)
8. Procvičení v prostředí MS WINDOWS, Malování, Průzkumník, …
9. Procvičení v prostředí MS WORD (Office 2007 nebo vyšší)
10.Procvičení v prostředí MS WORD (Office 2007 nebo vyšší)
11. Grafika (MS WORD - kreslení, Windows - Malování)
12. Grafika (MS WORD - kreslení, Windows - Malování)
13. Internet, MS Power Point
14. Závěrečný test

Povinná literatura

1. VELIČKA, R., ONDRACZKA, T.: Využití počítačových programů v technické praxi, PROJECT REG. NUMBER: CZ.11.3.119/0.0/0.0/16_022/0001155, Interreg V-A,
VŠB – TU Ostrava 2021, 97 s., dostupné z: http://lms.vsb.cz
2. Maxfield, B.: Engineering with Mathcad, Elsevier, 2006
3. Příklady uvedené v předmětu Efektivní využií počítačů v LMS, dostupné z: http://lms.vsb.cz

Pro studium lze použít jakékoliv další podklady k probíraným programům.

Doporučená literatura

1. VELIČKA, R., ONDRACZKA, T.: Using Computer Programs in Technical Practice, PROJECT REG. NUMBER: CZ.11.3.119/0.0/0.0/16_022/0001155, Interreg V-A,
VŠB – TU Ostrava 2021, 100 p.
2. VELIČKA, R., PUSTKOVÁ, R.: Základy použití počítačů, CD v rámci projektu ESF: OPRLZ CZ.1.07/2.2.00/15.0113 „Inovace oboru Měřicí a řídicí technika na FEI, VŠB – TU Ostrava“,VŠB – TU Ostrava 2013, 323 s. + animace a programy
3. Pecinovský, J.:Microsoft Office - Podrobná uživatelská příručka,Computer Press, 2013, 496 s.
4. Doňar, B., Zaplatílek, K.:MATLAB pro začátečníky, 1.díl, BEN - Technická literatura, 2. vydání, 2003, 152 s.
5. Maxfield, B.: Engineering with Mathcad, Elsevier, 2006
6. Maxfield, B.: Essential Mathcad, Elsevier, 2009
7. ČSN 01 6910: Úprava písemností zpracovaných textovými editory, Český normalizační institut, 2007
8. Juláková, E.: Jak řešit problémy psaní odborných textů, text v rámci projektu ESF a VŠCHT Praha: Pražské analytické centrum inovací CZ.04.3.07/4.2.01.1/0002, Praha 2007, 56 s.