Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2023/2024

Infúzní a hemodialyzační technika

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky čeština
Kód 450-4057/01
Zkratka IHT
Název předmětu česky Infúzní a hemodialyzační technika
Název předmětu anglicky Infusion and Hemodialysis Technician
Kreditů 2
Garantující katedra Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství
Garant předmětu prof. Ing. Martin Augustynek, Ph.D.

Osnova předmětu

I. INFUZNÍ TECHNIKA

1. Historické aspekty infúzní terapie a počátky přístrojové infúzní terapie. Terminologie a názvosloví, vč. vymezení dalších zdravotnických prostředků, které jsou spojeny s klinickou aplikací těchto technických prostředků. Základní principy a konstrukce peristaltického čerpadla, jeho vlastnosti a použití v klinické praxi.

2. Objasnění okluzního přítlaku, výpočet výkonu čerpadla, základní vlastnosti výhody tohoto principu. Vliv provozních parametrů na účinnost terapie, vlastnosti setu, změna parametrů v čase a stabilita parametrů terapie. Linearizace peristaltické pumpy do provedení infúzní pumpy lamelového nebo sekvenčního typu, konstrukční řešení a základní vlastnosti.

3. Odvozená čerpací technika – enterální pumpy a jejich konstrukční provedení. Lineární dávkovače – použití injekční stříkačky, základní vlastnosti. Bezpečnostní prvky infúzní techniky a jejich význam. Možné negativné vlivy infúzní techniky (cizí předměty, kompatibilita léčiv, vzduchová embolie, atd.)

4. Použití jednorázových zdravotnických prostředků nezbytných pro funkčnost infúzní techniky, jejich význam, vliv na kvalitu a účinnost terapie.

5. Další čerpací techniky pro oblast medicínských aplikací (membránová čerpadla koncentrátů, ultrafiltrační čerpadla, zubová flow a odplyňovací čerpadla, atd.).

6. Systémy pro infúzní techniku.

II. HEMODIALYZAČNÍ TECHNOLOGIE

1. Historické aspekty hemodialzyční léčby. Základní biofyzikální principy hemodialzyční léčby (difúze, konvekce, ultrafiltrace, osmóza, atd.).

2. Permeabilní membrány, princip a konstrukční řešení dialyzátoru, jeho vlastnosti, základní parametry a jejich význam. Eliminace metabolických toxinů, ultrafiltrace plasmatické vody, hemofiltrační metody, materiálová a technologická biokompatibilita, atd.

3. Mimotělní krevní oběh, jeho základní prvky (dialyzátor, jehly, sety, atd.), vliv na účinnost a bezpečnost léčby, parametry oběhu, příprava ke klinické aplikaci, recirkulace, lékové vstupy.

4. Úprava vody pro dialyzační léčbu na bázi reverzní osmózy a její význam. Problematika dialyzačních koncentrátů, dialyzačního roztoku a hodnocení (monitorování) kvality.

5. Mikrobilogická bezpečnost dialyzační terapie, problematika čištění a desinfekce dialyzační techniky.

6. Adekvátnost hemodialyzační terapie, on line principy sledování adekvátnosti. Bezpečnost hemodialyzační léčby. Ekologické aspekty dialyzační léčby.

E-learning

Materiály jsou dostupné na https://bme-data.vsb.cz/

Povinná literatura

Sulková, S. a kol.: Hemodialýza, Maxdorf, 2000
Jacobs, C. – Kjellstrand, C.M. – Koch, M.K. – Winchester, F.J.: Replacement of renal function by dialysis, Kluwer
Academic Publisher, 1996
Chronické onemocnění ledvin (CKD) – úvod do klinické praxe, účelová publikace EDTNA/ERCA, 2007

Doporučená literatura

Čihák,J: Hemodialyzační technika a technologie, Sylaby na WWW stránkách katedry, 2009.