Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2010/2011

Elektrotechnika II

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky čeština
Kód 452-0352/03
Zkratka E II
Název předmětu česky Elektrotechnika II
Název předmětu anglicky Electrical Engineering II
Kreditů 6
Garantující katedra Katedra elektrotechniky
Garant předmětu doc. Ing. Vítězslav Stýskala, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Stejnosměrné generátory (DC-G)– rozdělení elektrických stojů točivých dle ČSN - úvod; konstrukční uspořádání DC-G, popis principu činnosti,zatěžovací charakteristiky a vlastnosti, změna polarity příklady použití DC generátorů, budoucnost.
2. Stejnosměrné motory (DC-M) – rozdělení, konstrukční uspořádání, popis principu činnosti motorů s cizím, derivačním a sériovým buzením a s permanentními magnety, mechanické charakteristiky, vlastnosti, příklady aplikací DC, možnosti aplikací pro budoucnost.
3. Střídavé generátory (AC-G) – úvod, rozdělení, popis principu činnosti synchronních a asynchronních generátorů, konstrukční uspořádání synchronních generátorů,vlastnosti, hlavní příklady použití.
4. Střídavé motory – základní dělení asynchronních (AM) a synchronních motorů (SM), popis principu činnosti SM, jeho konstrukční uspořádání, mechanická charakteristika, vlastnosti, hlavní příklady použití; asynchronní motory – jejich rozdělení, úvod do konstrukční uspořádání 3f-AM nakrátko.
5. Asynchronní motory –konstrukční uspořádání 3f-AM nakrátko, popis principu činnosti, zapojení statorových vinutí, mechanické charakteristiky, vlastnosti, hlavní příklady použití, problematika krytí a chlazení. Konstrukce jednofázového AM, jeho princip a spouštění, použití.
6. Spouštění, reverzace a způsoby brzdění elektrických motorů – používané principy a prostředky pro motory (DC-M, 3f-AM, 3f-SM); výhody, nevýhody, možnosti použití.
7. Možnosti řízení rychlosti elektrických motorů – používané principy a prostředky (DC-M, 3f-AM, 3f-SM, mechanické charakteristiky; možnosti, výhody, nevýhody, hlavní použití.
8. Speciální elektrické stroje - elektromagnetické spojky, brzdy, spouštěče a startéry, dynamospouštěče, rotační měniče - motorgenerátory, dynamometry, krokové motory, servomotory, tachogenerátory, resolvery, reluktanční motory, lineární motory, stroje pro řídicí systémy, principy a použití. Základy mechaniky a kinematiky elektrických pohonů definice a terminologie.
9. Základy mechaniky a kinematiky elektrických pohonů (EP) – vyjádření pohybové rovnice, kinematické schéma, metody, režimy.
10. Základy elektrických pohonů – charakteristiky pracovních kategorií mechanismů, vyjádření momentových charakteristik, diagramy, účinnost.
11. Energetika a oteplování motorů v elektrických pohonech – druhy zatěžování, základy dimenzování a kontrola návrhu el. motoru, zásady návrhu a dimenzování motorových přívodů a jištění vedení.
12. Základy výroby, rozvodu a spotřeby elektrické energie - rozdělení energetických zdrojů v ČR, výrobny, přenosové a distribuční (rozvodné) soustavy, napěťové soustavy.
13. Rozvod a spotřeba elektrické energie – rozdělení spotřeby el. energie, legislativa a organizace; odběrové diagramy, efektivita, hlavní zdroje elektrického tepla a světla.
14. Druhy, konstrukce a vlastnosti elektrochemických zdrojů stejnosměrného proudu, články, akumulátory, baterie, systémy záložních zdrojů, nouzové napájení, obnovitelné zdroje elektrické energie a jejich perspektivy.

Povinná literatura

[1] Smejkal. J. a kol.: Elektrotechnika, skriptum VUT Brno, 1991, ISBN 80-214-0388-8
[2] Hraško, P., Puzjak, I.: Elektrotechnika, SNTL/ALFA, 1983, ISBN 063-579-87
a další literatura dle aktuálního doporučení vyučujících

Doporučená literatura

[1] studijní materiály na http://fei1.vsb.cz/kat420/index_stary.html