Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2022/2023

Environmentální chemie

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky čeština
Kód 546-0021/01
Zkratka ECH
Název předmětu česky Environmentální chemie
Název předmětu anglicky Environmental Chemistry
Kreditů 5
Garantující katedra Katedra environmentálního inženýrství
Garant předmětu doc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Úvod do problematiky. Základní pojmy a vztahy popisující chování a osud chemických látek v životním prostředí, tj. environmentální rozhraní a chemická rovnováha, persistence v prostředí, environmentální rovnováhy, transport ve složkách a mezi složkami prostředí.
2. Chemické a biochemické děje probíhající v přírodě. Bioakumulace, bioobohacování, biodegradace, biotransformace.
3. Úvod do studia vzniku reakcí, transportu, ovlivňování a zániku chemických látek v atmosféře, půdě a vodě a vlivu člověka na tyto děje. Látkové toky v prostředí - přirozené a antropogenně ovlivněné; základní zákonitosti chemických rovnováh a v jejich fyzikálně-chemických souvislostech.
4. Základní fyzikálně-chemické vlastnosti látek a environmentálně chemické vlastnosti jednotlivých složek prostředí ovlivňující osud látek v prostředí. Možnosti omezení vstupu kontaminantů do ŽP a jejich eliminace z prostředí
5. Základní procesy ovlivňující osud chemických látek v prostředí (sorpce, akumulace, …), transportní procesy chemických látek v jednotlivých složkách prostředí (pohyb v atmosféře, hydrosféře, pedosféře a biosféře).
6. Základní transformační procesy v prostředí (oxidace a redukce, fotochemické reakce, hydrolýza, biotransformace..). 7. Distribuce látek v prostředí, fázové rovnováhy a mezifázové přechody. Modelování osudu a distribuce chemických látek v prostředí na lokální, regionální a globální úrovni.
8. Biogeochemické cykly: hlavní prvky C, O, N, P, S; Pohyb chemických prvků mezi organismy a neživými částmi atmosféry, litosféry a hydrosféry
9. Biogeochemické cykly: K, Fe, Mn, Ca, Al, stopové prvky.
10. Litosféra - definice, složení; látkové toky, fyzikální a chemické procesy.
11. Pedosféra - definice, složení, látkové toky; chemické, fyzikálně-chemické procesy. Znečištění půd – primární, sekundární, kovy, živiny, organické polutanty. Biosféra – základní charakteristika, expozice organismů, její důsledky Výživa rostlin a hnojení, nadbytek živin a jejich splachy, poměr N, P a K. Chemická ochrana rostlin, neselektivní účinky, vedlejší vlivy a rezidua, přenos v potravních řetězcích. Nechemická ochrana rostlin.
12. Hydrosféra - definice, hydrologický cyklus - látkové toky, chemické, fyzikálně-chemické procesy; antropogenní vlivy. Znečištění hydrosféry. Voda a její funkce, chemické složení, hydrologický cyklus, voda atmosférická, povrchová, podzemní, pitná, užitková a provozní. Znečišťování recipientů, odpadní vody, vody splaškové, průmyslové a komunální. Typy znečištění: ropné látky, detergenty, radioaktivní látky, anorganické a organické polutanty, umělá hnojiva, pesticidy.
13.Atmosféra - definice, složení, látkové toky, fyzikální, chemické, fyzikálně-chemické procesy. Znečištění atmosféry Základní vlastnosti atmosféry související s rozptylem škodlivin (teplotní stratifikace, teplota, tlak, vlhkost). Přirození chemické složení atmosféry.
14. Atmosféra - Znečišťující látky, emise, imise, transport a rozptyl škodlivin, zdroje znečištění z hlediska původu, rozložení a času. Primární a sekundární znečištění, hodnoty NPK, Kmax, Kd. Reakce polutantů v atmosféře, fotochemické reakce. Smog oxidační a redukční.

Povinná literatura

KALAČ P., TŘÍSKA J., KOLÁŘ L., JÍROVCOVÁ E.: Chemie životního prostředí, 2010, 171 s.
OROLÍNOVÁ, Mária. CHÉMIA A ŽIVOTNÉ PROSTREDIE. Trnavská univerzita v Trnave Pedagogická fakulta. Trnava, 2009. ISBN 978-80-8082-298-9 .
BRANIŠ, Martin a Iva HŮNOVÁ, ed. Atmosféra a klima: aktuální otázky ochrany ovzduší. V Praze: Karolinum, 2009. ISBN 9788024615981.
CHANG R.: Chemistry. 10th Edition. McGraw-Hill: New York, 2010. 1170 p. Dostupné z: https://archive.org/details/Chemistry_10th_Edition_Raymond_Chang.
MANAHAN, Stanley E. Environmental chemistry. 9th ed. Boca Raton: CRC Press, c2010. ISBN 1420059203 .

Doporučená literatura

BRANIŠ, Martin a Iva HŮNOVÁ, ed. Atmosféra a klima: aktuální otázky ochrany ovzduší. V Praze: Karolinum, 2009. ISBN 9788024615981.
BAIRD, Colin a Michael C. CANN. Environmental chemistry. 5th ed. New York: W.H. Freeman and Company, c2012. ISBN 978-1429277044 .
DOLEJŠKOVÁ, Jana, Zdeněk MAREK a Alena HEJTMÁNKOVÁ. Chemie V: vybrané kapitoly z obecné, anorganické a analytické chemie. Praha: Česká zemědělská univerzita, 1995. ISBN 9788021302365 .
LACHMAM J. et al. Chemie II: organická chemie. V Praze: Česká zemědělská univerzita, 2003. ISBN 9788021310216 .