Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2014/2015

Výrobní a environmentální technologie

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky čeština
Kód 546-0465/01
Zkratka ENVT
Název předmětu česky Výrobní a environmentální technologie
Název předmětu anglicky Production and Environmental Technologies
Kreditů 6
Garantující katedra Katedra environmentálního inženýrství
Garant předmětu prof. Ing. Vladimír Lapčík, CSc.

Osnova předmětu

1. Technické železo - surová železa (šedé a bílé surové železo, speciální surová železa), kujná železa (ocel uhlíková a slitinová, ocel ingotová, ocelová litina, elektrolytické železo). Výroba surového železa - suroviny pro výrobu surového železa (železná ruda, palivo pro vysokou pec, struskotvorné přísady,
vzduch pro vysokou pec), vysoká pec (produkty vysoké pece, výkonnost vysoké pece).
2. Výroba litiny - šedá litina, ostatní druhy litiny (očkovaná litina, tvárná litina, tvrzená litina, temperovaná litina. Vliv výroby surového železa na životní prostředí - aglomerace rud (emise, odpadní vody, odpady). Výroba oceli v plamenných pecích, v elektrických pecích a v konvertorech. Odlévání oceli. Vliv výroby oceli na životní prostředí (emise, odpadní vody, odpady).
3. Tváření kovů za tepla - válcování plochých materiálů, tvarových materiálů a plechů. Ohřívací pece, typy válcovacích stolic. Tváření kovů za tepla - výroba trubek, bezešvých trubek (technologické postupy), tažení drátu. Kování (kovací stroje, ruční kování, strojní kování), lisování, stříhání. Vliv tváření kovů na životní prostředí – válcovny (emise, odpadní vody, odpady), povrchové úpravy kovů (odpadní vody, odpady).
4. Slévání (formovací materiály a jejich úprava, výroba modelů, jader, formování ruční a strojní, formovací stroje, sušení forem a jader, vtokové soustavy, trvalé formy, odlévání, čištění a úprava odlitků). Lití pod tlakem, odstředivé lití, sklopné lití. Lití metodou vytavitelných a spalitelných modelů, lití do skořepinových forem. Čištění a úprava odlitků. Vliv slévárenských procesů na životní prostředí (emise, odpadní vody, odpady).
5. Základy strojního obrábění (mazání a chlazení, materiál na nástroje), soustružení (hrotový soustruh, lícní soustruh, svislý soustruh, revolverové soustruhy, soustružnické automaty, poloautomaty, speciální soustruhy), vrtání a vyvrtávání (vrtačky, horizontální vrtací a vyvrtávací stroje).
6. Frézování (frézy, frézky), broušení (brusné látky, brousicí stroje, jemné broušení), hoblování a obrážení (hoblovací stroje, obrážecí stroje), vliv strojírenských výrob na životní prostředí (tuhé a kapalné odpady, emise).
7. Hlubinná těžba a její vliv na životní prostředí (vliv hlubinného dobývání na povrch, hlušinové hospodářství, důlní a odpadní vody, znečišťování ovzduší, rekultivace). Povrchová těžba a její vliv na životní prostředí (zábor půdy, vlivy na povrchové a podzemní vody a na půdu, hluk, vliv na krajinný ráz, emisně – imisní situace). Koksárenství. Vliv koksárenství na životní prostředí (emise, odpadní vody, odpady).
8. Tepelná energetika - přeměna energie v tepelné elektrárně, parní kotle, typy parních kotlů. Působení tepelné energetiky na životní prostředí (emise, odpadní vody, odpady). Technologie pro snižování plynných emisí z energetiky (odsiřování, denitrifikace, redukce oxidu uhličitého). Jaderná energetika - jaderná elektrárna (jaderné reaktory, jaderný palivový cyklus, hospodaření s vyhořelým palivem). Působení jaderné energetiky na životní prostředí (radioaktivní odpady z palivového cyklu jaderných elektráren, radioaktivní odpady z anomálních stavů a z likvidace jaderných elektráren, tepelné znečištění).
9. Vodní elektrárny - rozdělení vodních turbín, vztahy mezi spádem, průtokem, výkonem a účinností vodních turbín. Vliv vodních elektráren na životní prostředí. Větrné elektrárny, bioplynové stanice a solární elektrárny a jejich vliv na životní prostředí.
10.Doprava - exhalace spalovacích motorů. Možnosti snižování emisí ze silniční dopravy (emisní limity pro spalovací motory, exhalace zážehových spalovacích motorů, exhalace vznětových spalovacích motorů). Alternativní paliva a pohony.
11.Velkoobjemové anorganické výroby základních chemikálií - výroba technických plynů, výroba amoniaku, výroba kyselin, výroba hydroxidů (louhů) a karbidů. Výroba průmyslových hnojiv, výroba pigmentů, výroba cementu a vápna, výroba skla, výroba keramických hmot.
12. Metalurgie neželezných kovů. Vliv vybraných anorganických výrob na životní prostředí. Organické výroby základních chemikálií - nižší olefiny, vyšší olefiny, aromáty, kyslíkaté sloučeniny (výroba alkoholů, aldehydy, ketony, karboxylové kyseliny, estery, acetáty, anhydridy).
13. Organické výroby dusíkatých sloučenin (aminy, aromatické aminy, amidy, dusíkaté (nitro)nitrátové sloučeniny), halogenovaných sloučenin a sloučenin síry. Působení chemických závodů organické výroby na životní prostředí.
14. Průmysl zpracování ropy (rafinérie) - destilace ropy (atmosférická a vakuová), výroba základového oleje. Rafinérské procesy a nejdůležitější problémy ochrany životního prostředí (emise do ovzduší, znečištění vod, výskyt tuhých odpadů, kontaminace zeminy a podzemních vod, další environmentální aspekty).
15. Potravinářský průmysl - výroba sladu, výroba piva, výroba vína, výroba etanolu a droždí (kvasnic). Výroba organických kyselin, výroba cukru, výroba škrobu. Zemědělské chovy a zpracování jejich produkce, zpracování mléka. Vliv potravinářského průmyslu na životní prostředí.

Povinná literatura

1. LAPČÍK, Vladimír. Výrobní technologie a jejich vliv na životní prostředí (monografie). VŠB-TU Ostrava. HGF, IEI, 2009. ISBN 978-80-248-2015-6. 362 s.
2. LAPČÍK, Vladimír. Výrobní a environmentální technologie (skriptum). VŠB-TU Ostrava. HGF, 2008. 250 s. FRVŠ 2444/2008/F1/b. http://www.hgf.vsb.cz/oblasti/instituty-a-pracoviste/instituty/546/www/studijni-materialy

Doporučená literatura

1. Internet – stránky MŽP (www.env.cz), CENIA (www.cenia.cz), CEMC (www.cemc.cz), elektronická
knihovna MŽP (www.env.cz)
2. Odborné časopisy