Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2022/2023

Flotace

Typ studia doktorské
Jazyk výuky čeština
Kód 546-0912/02
Zkratka Fl
Název předmětu česky Flotace
Název předmětu anglicky Flotation
Kreditů 10
Garantující katedra Katedra environmentálního inženýrství
Garant předmětu prof. Ing. Vladimír Čablík, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Podstata flotace, její historický vývoj a význam. Terminologie a zařazení flotace do fyzikálně-chemických a elektrochemických procesů separace látek.
2. Stavba a složení fází ve flotačním procesu (tuhé, kapalné a plynné), vlastnosti tuhé fáze. Flotovatelnost jako vlastnost tuhé fáze, metodika jejího určování.
3. Povrchové jevy na kontaktech fází, studium fázových rozhraní:kapalina-plyn, tuhá látka-plyn, tuhá látka-kapalina. Elementární flotační akt-termodynamická charakteristika flotačního procesu.
4. Fyzikální základy flotace. Rovnice rovnováhy fyzikálních sil na třífázovém kontaktu. Velikost částic a bublin plynu v podmínkách flotace.
5. Pravděpodobnostní charakteristika flotace.
6. Chemické základy flotace. Flotační reagencie, jejich členění a úloha v procesu. Adsorbce na fázových rozhraních.
7. Flotační sběrače, jejich chemická podstata a mechanismy jejich působení při hydrofobizaci tuhé fáze.
8. Aniontaktivní flotační sběrače sulfhydrilní a oxihydrilní, jejich významné typy a vlastnosti, způsoby sorpce. Kationtaktivní sběrače, vlastnosti,způsoby sorpce. Nepolární sběrače.
9. Flotační pěniče, jejich členění, chemické charakteristiky a způsoby sorpce. Funkce pěničů na fázovém rozhraní kapalina-plyn. Tvorba a vlastnosti dvou a třífázové flotační pěny. Měření pěnivosti.
10. Řídicí flotační reagencie, jejich rozdělení dle role a účinku ve flotaci. Mechanismy působení činidel flotaci aktivujících, potlačujících a modifikujících.
11. Strojně-technické vybavení flotace. Členění flotačních strojů dle funkčních parametrů.
12. Flotátory mechanické, pneumatické, kombinované, zvláštní a vývojové. Flotační zařízení pro čištění odpadních vod. Pomocná technická zařízení pro flotaci.
13. Technologie flotačního procesu. Metodika testů pro vyhodnocení flotovatelnosti látek, křivky flotovatelnosti a jejich vyhodnocování.
14. Klasifikace jednotlivých technologických operací a schémat flotace. Příklady technologie flotace uhlí, rud, nerudných surovin. Flotační stanice pro čištění odpadních vod.
15. Diskuse možností jednotlivých flotačních modifikací a technologických variant, vhodných pro čištění průmyslových a dalších odpadních vod (volná flotace, pěnová separace, iontová flotace, flotačně-gravitační separace aj.).

Povinná literatura

Kmeť Stanislav: Flotácia. Alfa,Bratislava,1992,ISBN 80-05-00971-2
Crozier D.Ronald: Flotation-Theory,Reagents and Ore Testing. Pergamon,1992,ISBN 0-08-041864-3
Vidlář,J.: Použití flotace při čištění průmyslových odpadních vod,publikace. OIS VTEI-OKR,Ostrava 1980 (58 s)

Doporučená literatura

Kyncl, M.: Technologie zpracování a využití vodárenských kalů : monografie. Ostrava: VŠB - TU Ostrava, 2007. ISBN 978-80-248-1604-3.
Aktuální odborné publikace.