Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2022/2023

Teorie metalurgických pochodů

Typ studia doktorské
Jazyk výuky čeština
Kód 619-0902/02
Zkratka TMP
Název předmětu česky Teorie metalurgických pochodů
Název předmětu anglicky Theory of Metallurgical Processes
Kreditů 10
Garantující katedra Katedra fyzikální chemie a teorie technologických procesů
Garant předmětu prof. Ing. Ľudovít Dobrovský, CSc., dr. h. c.

Osnova předmětu

Termodynamika, kinetika a výklad mechanismu metalurgických reakcí.
Termická disociace anorganických sloučenin. Nepřímá redukce oxidů, redukční diagramy, technický význam redukčních diagramů oxidů železa. Boudouardova reakce a její průmyslové uplatnění. Přímá redukce oxidů, redukční diagramy, přímá redukce oxidů železa.
Reakce topochemické, termodynamika vzniku zárodků nové fáze ve fázi staré.
Mechanismus redukce, Janderova rovnice. Kinetika oxidace kovů.
Základy teorie roztavených kovů, struktura a fyzikální vlastnosti roztavených kovů. Krystalizace. Homogenní a heterogenní nukleace.
Interakce plynů s tuhým a roztaveným kovem, závislost rozpustnosti plynů na vybraných faktorech. Podmínky vylučování plynových bublin z tavenin kovů. Metody snižování rozpuštěných plynů v kovech.
Roztavené strusky, základní představy, klasifikace iontů ve struskách, iontový potenciál, zásaditost strusek. Fyzikálně chemické vlastnosti strusek a metody studia strusek. Teorie a modely iontových tavenin, termodynamický popis ideálního a reálného iontového roztoku.
Fyzikálně-chemická analýza rafinačních pochodů. Rafinační reakce - odsíření, odfosfoření, desoxidace z hlediska představ o teorii strusek.
Nekovové fáze v kovu. Vměstky, vznik a vyplouvání, termodynamické a kinetické faktory růstu vměstků. Moderní trendy v metalurgii.

Povinná literatura

[1] Komorová,L., Imriš,I. Termodynamika v hutnictve. 2.vydání, ALFA, Bratislava 1992.
[2] Myslivec, Th. Fyzikálně chemické základy ocelářství. SNTL, Praha 1971.
[3] Brož, L. Teoretické základy výroby surového železa. SNTL, Praha 1975.
[4] Atkins,P.W. Physical Chemistry. Fourth Edition, Oxford: Oxford University Press, 1993.

Doporučená literatura

[1] Dobrovský, L., Myslivec, Th. Desoxidace oceli manganem, křemíkem, hliníkem a titanem. Academia Praha, 1990
[2] Aktuální články v odborných periodikách.