Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Programování pro experiment

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky angličtina
Kód 632-3013/02
Zkratka PE
Název předmětu česky Programování pro experiment
Název předmětu anglicky Programming for experiment
Kreditů 6
Garantující katedra Katedra materiálů a technologií pro automobily
Garant předmětu Ing. Martin Juránek, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Úvod do grafického programovacího prostředí LabVIEW (rozvržení a ovládání LabVIEW, základní datové typy, smyčky, implementace základních matematických operací, použití nápovědy, ovládacích prvků a indikátorů na předním panelu).
2. Datová pole (tvorba jednorozměrného a vícerozměrného pole, různé datové typy v poli, čtení, změna a vkládání dat do pole, vyhledávání a matematické operace s poli, generování signálu jednoduchých průběhů do pole).
3. Použití grafických ovládacích prvků (grafy, grafy, XY grafy, nastavení, vlastnosti grafů, operace v reálném čase přes PropertyNode).
4. Úkol 1 – Programování aplikace (základní matematické operace, generování signálu, prezentace signálu, modifikace generujících signálů v reálném čase).
5. Práce s textovými řetězci (zobrazení řetězcových dat, převod, vyhledávání v řetězcích, převod čísel na textový řetězec, zřetězení textových řetězců, formát času a data a řetězců).
6. Shlukování různých datových typů a proměnných (vkládání dat do konce shluku export dat ze shluku, datový typ průběhu, parametry průběhu, frekvenční analýza průběhu).
7. Zápis a čtení datových souborů1 (textový soubor - jednorázový nebo průběžný zápis do souboru, přepis souboru, čtení souboru, čtení řádků ze souboru, převod řetězců do číselného pole).
8. Zápis a čtení datových souborů 2 (různé formáty datových souborů – tabulkový procesor, TDMS, binární soubor).
9. Budování komplexních aplikací (vytvoření projektu, proměnných, vytvoření knihovny proměnných, přidání nové aplikace, vytvoření a práce se SubVI, generování *.exe souboru z vlastní aplikace).
10. Synchronizace paralelních smyček (předávání dat do fronty FIFO a používání proměnných).
11. Programování HW sběru dat (propojení s HW, nastavení komunikace, čtení dat, převod signálu na fyzickou hodnotu, zobrazení a uložení naměřených dat).
12. Úkol 2 – Programování aplikace (generování/měření a zobrazování signálů, zadávání parametrů v reálném čase z ovládacího panelu nebo souboru, ukládání dat a aktuálního nastavení, použití SubVI, vytvoření *.exe souboru).
13. Úkol 2 - pokračování, dokončení.
14. Prezentace vytvořených projektů, hodnocení práce.

E-learning

LMS Moodle

Povinná literatura

[1] VLACH, J.,V. VLACHOVÁ, J. HAVLÍČEK a M. VLACH. Začínáme s LabVIEW. 1. vyd. Praha: BEN - technická literatura, 2008, 247 s. ISBN 978-80-7300-245-9.
[2] BARTUŠEK, K. Měření v elektrotechnice. 2. přeprac. a dopl. vyd. V Brně: VUTIUM, 2010, 212 s. ISBN 978-80-214-4160-6.

Doporučená literatura

[1]JOHNSON, G. W. LabVIEW graphical programming: practical applications in instrumentation and control. New York: McGraw-Hill, c1994, xviii, 522 s. ISBN 0-07-032692-4.