Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Ukončeno v akademickém roce 2020/2021

Systémy managementu informační bezpečnosti

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky angličtina
Kód 639-3009/02
Zkratka ISMS
Název předmětu česky Systémy managementu informační bezpečnosti
Název předmětu anglicky Information Security Management Systems
Kreditů 5
Garantující katedra Katedra managementu kvality
Garant předmětu Ing. Václav Štverka

Osnova předmětu

1. Současný stav v informační bezpečnosti v ČR a EU. ISMS a návaznost na Integrované systémy řízení. Úvod do procesního přístupu řízení bezpečnosti informací.
2. Management informací: základní pojmy teorie, existující nástroje. Model ISO 9001 pro kvalitu a jeho vztah k ISMS. Model ISO 27001 pro bezpečnost informací. Přehled norem a legislativy pro bezpečnost informací.
3. Základní normy pro ISMS. Výklad jednotlivých článků normy ISO/IEC 27001. Vztah mezi normami ISO/IEC 27001 a ISO/IEC 27002.
4. Metody analýzy rizik v podnikatelských procesech. Metody analýzy rizik v ISMS. Nástroje pro analýzy rizik v ISMS. Základní fáze managementu rizik. Řízení rizik a návrh protiopatření - krok za krokem. Programy a cíle pro řízení rizik. Metody monitorování rizik. Co a jak často monitorovat, nástroje, reporting. Aktualizace analýzy rizik, informační aktiva, hrozby, zranitelnosti, dostupnost, důvěrnost, integrita.
5. Bezpečnostní incidenty: informace o vzniku, vlastní šetření, vyhodnocení, sledování plnění opatření.
6. Technologické minimum v ISMS. Pojmy z informační bezpečnosti. Základy z pojmů v IT pro ISMS. Právní opora a požadavky legislativy z pohledu požadavků v ISMS. Legislativa v ČR a EU pro ISMS.
7. Management incidentů – základní rámec, definice a pojmy. Management incidentů – proces, výstupy, řešení.
8. BCM – základní rámec, definice a pojmy. Analýza a hodnocení dopadů – BIA. Role ISMS v BCM – vzájemné vztahy a vazby. BCM – tvorba BCP krok za krokem.
9. Údržba a testování BCP.
10. Proces auditu a plánování auditu v ISMS. Základní principy a účel auditů ISMS. Struktura auditu ISMS. Pravidla pro provádění auditů. Charakteristika auditora a kvalifikace auditora.
11. Proces auditu a techniky auditu. Praktické příklady neshod zjišťovaných při auditech ISMS.
12. Význam certifikace v kontextu bezpečnosti informací. Certifikační schéma podle ISO 27001
13. Předmět auditu 1. stupně. Předmět auditu 2. stupně.
14. Akreditace a normy pro certifikační audity.

Povinná literatura

[1] Ing. Václav Štverka, CISA, CISM: SYSTÉM MANAGEMENTU BEZPEČNOSTI INFORMACÍ
DLE ISO/IEC 27001:2005, prezentace.
[2] Norma ČSN ISO/IEC 27000 Informační technologie - Bezpečnostní techniky - Systémy řízení bezpečnosti informací - Přehled a slovník, ÚNMZ.
[3] Norma ČSN ISO/IEC 27001 Informační technologie - Bezpečnostní techniky - Systémy managementu bezpečnosti informací – Požadavky, ÚNMZ.
[4] Norma ČSN ISO/IEC 27002 (ČSN ISO/IEC 17799:2006) Informační technologie - Bezpečnostní techniky Soubor postupů pro management bezpečnosti informací, ÚNMZ.
[5] ISO/IEC 27001 Information technology — Security techniques — Information security management systems — Requirements, ISO, Geneva, Switzerland.
[6] Edward Humphreys & Angelika Plate, BIP 0071:2005: Guidelines on requirements and preparations for ISMS certification based on ISO/IEC 27001, BSI London, UK.

Doporučená literatura

[1] ČSN ISO/IEC 27005 Informační technologie - Bezpečnostní techniky - Řízení rizik bezpečnosti informací, ÚNMZ.