Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

KOMPLEXNÍ SYSTÉM AUTOMATICKÉHO ROZPOZNÁVÁNÍ A KLASIFIKACE PLOCHÝCH KOL V KOLEJOVÉ DOPRAVĚ

KOMPLEXNÍ SYSTÉM AUTOMATICKÉHO ROZPOZNÁVÁNÍ A KLASIFIKACE PLOCHÝCH KOL V KOLEJOVÉ DOPRAVĚ

koleje_5.jpg

Řešení problému:

Provozování kolejové přepravy s sebou přináší mnoho úskalí. Jedním takovým je opotřebení vysokou zátěží vzniklou každodenním využíváním. Zátěž přináší u kolejové přepravy, respektive samotných kol vznik deformací a vytvoření plochých míst na nákolku (obvodové ploše, která je ve styku s kolejnicí).

Vznik plochého místa zapříčiní rázy do samotných kolejí. Tyto rázy poškozují nejen koleje samotné, ale také konstrukci podvozku kolejového vozidla.  Tento problém je dnes již řešen různými principy, převážně na bázi světelných systémů.

Popis technologie:

Tým doc. Nedomy si všiml nejen problémů s elektromagnetickým rušením, které musí standardní systémy komplikovaně řešit, ale také cenového problému, jež s sebou nese nákup velmi drahých světelných systémů. Zaměřil se na řešení těchto dvou klíčových slabin a vyvinul systém na základě optických vláken, který není ovlivněn elektromagnetickým rušením a také výrazně snižuje cenu.

Předběžný provoz realizovaný v depu ostravského podniku se zaměřil na funkčnost zařízení, kterou také prokázal. Celý detekční systém může snížit náklady na pořízení až o 70 % (vždy záleží na konkrétním případě). Koncový zákazník pořízením této technologie sníží náklady na opravy deformovaných kolejí, ale i náklady na opravy kolejových vozidel, které vznikají otřesy od plochých míst na kolech. VŠB-TUO tuto technologii přináší do tržního prostředí a nabízí tímto možnost obchodní spolupráce.

koleje4.jpg
KOMPLEXNÍ SYSTÉM AUTOMATICKÉHO ROZPOZNÁVÁNÍ A KLASIFIKACE PLOCHÝCH KOL V KOLEJOVÉ DOPRAVĚ
Inovace/přínos
  • Velmi nízká cena oproti konkurenci
  • Realizace kdekoli na liniové kolejové stavbě
  • Odolnost proti elektromagnetické záření/rušení
Stupeň ochrany

Podaná patentová přihláška

Autoři
  • doc. Ing. Jan Nedoma, Ph.D.
  • Ing. Marcel Fajkus,Ph.D.
  • doc. Ing. Radek Martinek, Ph.D.
  • Ing. Pavol Partila, Ph.D.
  • Ing. Jaromír Továrek, Ph.D.
  • Bc. Jan Průša

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o spolupráce nebo bližší informace? Kontaktujte nás.

Mohlo by vás zajímat

Pomáháme uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi. Poskytujeme služby pro podporu transferu technologií v oblastech ochrany průmyslového vlastnictví a komercializace.

TAČR