Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

LINKA PRO ÚPRAVU ADITIVNÍHO MATERIÁLU – RECYKLACE PRÁŠKOVÉHO MATERIÁLU

Popis problému:

Aditivní technologie jsou dnes žádané pro svou rychlost výroby prototypových zařízení a tvarovou volnost. Mnohé aditivní technologie v průmyslovém prostředí využívají pro 3D tisk práškový materiál. Tento dodávaný prášek musí splnit velmi specifická kritéria, která zaručí, že výsledný produkt bude mít očekávané kvalitativní a pevnostní parametry. Specifická kritéria sebou přináší také vyšší cenu kvalitního práškového materiálu.

Právě vyšší cena a zátěž prostředí byla akcelerátorem týmu prof. Slívy pro vznik technologie linky pro recyklaci práškového materiálu pro 3D tisk. Recyklací se snižuje cena vstupního materiálu, jelikož se zpětně využívá a zároveň prášek pro 3D tisk je obecně považován za nebezpečný odpad a jeho likvidace sebou nese vyšší cenu a nutnost zajištění bezpečnostních procesů. 

20220830_104529.jpg
20220830_105630.jpg

Popis technologie:

Naše inovativní linka pro úpravu aditivního materiálu je tvořena zásobníkem aditivního materiálu, částí úpravy aditivního materiálu a zásobníkem pro separaci aglomerátů. Samotná separace je pomocí speciálně navržených vibračních sítí, pasivních prvků, filtrů a plného média.

Aditivní materiál, který se nezachytil na vibračních filtrech, pasivních prvcích je dále zpracováván ve filtrech, které slouží pro homogenizaci. Materiál nevhodný pro další využití je odveden mimo tuto linku. Výsledkem je recyklovaný prášek, který lze znovu využít.

LINKA PRO ÚPRAVU ADITIVNÍHO MATERIÁLU – RECYKLACE PRÁŠKOVÉHO MATERIÁLU
Inovace/přínos:
  • snížení vstupních nákladů na 3D tisk
  • redukce odpadního materiálu
  • snížení enviromentálních rizik
Autoři:
  • doc. Ing. Robert Brázda, Ph.D.
  • prof. Ing. Aleš Slíva, Ph.D.
  • Bc. Marek Broulík
  • Bc. Karel Břemek
  • Bc. Martin Dvořák

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o spolupráce nebo bližší informace? Kontaktujte nás.

Mohlo by vás zajímat

Pomáháme uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi. Poskytujeme služby pro podporu transferu technologií v oblastech ochrany průmyslového vlastnictví a komercializace.

TAČR