Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

REAKTOROVÝ FILTR PRO ZDRAVOTNÍKY

Popis problému:

V současné době je ochrana zdraví jedním ze základních potřeb společnosti. Pandemie COVID 19 nám ukázala, jak nezbytné je mít pro zdravotnické účely účinná zařízení pro zamezení prostupu infekce do lidského těla. 

S nárůstem počtu nakažených osob ve společnosti synergicky vzrůstá počet hospitalizovaných, což velmi významně zvyšuje riziko infikování zdravotnických pracovníků.

Jako ideální opatření proti infikování se ukazuje UV záření. Dnešní filtry FFP2 jsou velmi účinné, nicméně imperfekce styku respirátoru a lidského těla umožňují virům projít do chráněné oblasti. Další slabinou filtrů je následné likvidace. Roušky  jsou po použití nebezpečným odpadem, který má přísná legislativní pravidla pro likvidaci. Rovněž dýchání přes respirátor je namáhavější a problémem je také nemožnost opakovaného využití.

filtr_1.jpg
filtr_3.jpg

Popis technologie:

Tým pana doc. Fojtíka se zaměřil právě na odstranění výše uvedených slabin a vyvinul technologii, které uvedené slabiny odstraňuje. Ta je založena na masce pro zdravotníky, která využívá legislativně schválené roušky.

Roušky jsou současně při užívání dezinfikovány UV světlem a zároveň řešení eliminuje obtíže při výdechu způsobené samostatným užitím roušky. Toto řešení tak několikanásobně zvyšuje „pracovně provozní čas“ roušky a zároveň eliminuje únavu spojenou s dýcháním přes filtr FFP2. Díky tomu se také významě snižuje nutnost výměny roušky, stejně jako vznik odpadu z používání ochranných pomůcek obličeje. 

REAKTOROVÝ FILTR PRO ZDRAVOTNÍKY
Inovace/Přínos
  • Vysoká účinnost determinace bakterií
  • Eliminace produkce nebezpečného odpadu
  • Vysoká ochrana před viry nad 98%
Stupeň ochrany

Chráněno užitným vzorem

Autoři
  • doc. Ing. Roman Fojtík, Ph.D.
  • doc. Ing. Mgr. Kateřina Peterek Dědková, Ph.D.
  • doc. Dr. Ing. Michal Lesňák
  • Mgr. Ing. Daniel Cvejn, Ph.D.
  • Mgr. Eva Krejčí, Ph.D

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o spolupráce nebo bližší informace? Kontaktujte nás.

Mohlo by vás zajímat

Pomáháme uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi. Poskytujeme služby pro podporu transferu technologií v oblastech ochrany průmyslového vlastnictví a komercializace.

TAČR