Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

TECHNOLOGIE PLNĚNÍ FORMY PRO VÝROBU VÍCEPLÁŠŤOVÝCH TRUBEK

Popis problému:

Silnou oblastí moderního přístupu k průmyslové výrobě 21. století je automatizace procesů sériově vyráběných produktů a využívání digitalizace procesů pomocí digitálních dvojčat. Využití automatizace procesů a nových materiálů při výrobě přispívá k výrazným úsporám.

Zmíněné aspekty vedly tým doc. Nečase k pohledu na možná úsporná opatření při zpracování sypkých materiálů a směsí používaných pro výrobu trubek nebo tvarovek v průmyslových oblastech jako jsou zejména keramický průmysl, slévárenský průmysl, hutnický průmysl, stavebnictví nebo také zpracování kovových prášků nebo plastů.

IMG_1395.jpg
Trubky_4.jpg

Popis technologie:

Vyvinutá technologie si klade za cíl nahradit část účinné drahé složky směsi sypkého materiálu za jinou, cenově dostupnější směs v rámci výroby jednoho trubkového komponentu. Aby bylo možné tyto složky vyměnit, bylo nutné vymyslet inovační technologii plnění formy při procesu výroby víceplášťových trubek. Technologie je určena k naplnění formy dvěma a více sypkými materiály, které jsou následně určeny pro slisování do tvaru víceplášťové trubky.

Technologie zajišťuje co možná nejmenší promísení dvou a více sypkých materiálů, které tvoří jednotlivé pláště trubky. Vyvinutá technologie/zařízení je určena pro širokou škálu sypkých materiálů s různými mechanickými, granulometrickými, morfologickými a chemickými vlastnostmi. Lze ji použít pro plnění suchých a dobře tekoucích sypkých materiálů i pro distribuci velmi kohezivních a netekoucích materiálů do velmi úzkých prostor lisovací formy.

Technologie přináší úspory ve výrobním procesu, a to zejména možností využití podstatně levnějších materiálů, ale také stavebnicovým systémem, který umožňuje efektivně reagovat na změnu druhu materiálu. Tím se významně redukuje čas při odstávce výroby a celkově se výroba stává efektivnější. 

TECHNOLOGIE PLNĚNÍ FORMY PRO VÝROBU VÍCEPLÁŠŤOVÝCH TRUBEK
Inovace/přínos
  • Výrazné snížení ceny výroby plastového potrubí
  • Aplikace levnějších složek materiálu
Stupeň ochrany

Chráněno užitným vzorem

Autoři
  • doc. Ing. Jan Nečas, Ph.D.
  • prof. Ing. Jiří Zegzulka, CSc.
  • Ing. David Žurovec, Ph.D.
  • Ing. Jakub Hlosta, Ph.D.
  • Ing. Jiří Rozbroj, Ph.D.
  • Ing. Jan Diviš

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o spolupráce nebo bližší informace? Kontaktujte nás.

Mohlo by vás zajímat

Pomáháme uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi. Poskytujeme služby pro podporu transferu technologií v oblastech ochrany průmyslového vlastnictví a komercializace.

TAČR