Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

FAQ: Často kladené otázky

1. Jaký je rozdíl mezi programem a soutěží STUDENTOPOLIS

Program STUDENTOPOLIS je rámec, v němž jsou realizovány jednotlivé soutěže. Soutěž má vždy svůj začátek a konec vyhlášení pro předkládání projektů a rovněž může mít definované omezení z hlediska zaměření projektů, financí apod. Prakticky lze předkládat projekty pouze v čase, kdy je vyhlášena soutěž.

2. Je nějaké omezení v rámci soutěže s předkládáním do 9. 10.?

Základní omezení je dáno pouze v oblasti financí, kdy je možné žádat o maximální výši podpory 50.000 Kč. Z hlediska aktivit je možné požádat o podporu na jakoukoliv aktivitu, ať už z oblasti kulturní, sportovní, environmentální…

3. Kdo může o finance žádat?

Hlavním řešitelem musí být vždy student VŠB-TUO. Nicméně soutěž je postavena tak, že v realizačním týmu musí být zahrnut ještě minimálně další jeden student, nebo zaměstnanec VŠB-TUO.

4. Do kdy je možné projekt předložit? A kdy bude další kolo soutěže?

Nejzazší datum pro předložení projektu je 9. 10. 2024 (až do půlnoci). Další soutěž je plánována až na podzim v roce 2025.

5. Co když si do svého týmu vezmu spolužáka a on pak nebude moci projekt realizovat?

Změna řešitele, tedy parťáka z realizačního týmu, je nepodstatnou změnou a bude dostatečné ji oznámit v rámci závěrečné zprávy. Změna hlavního řešitele, tedy studenta, který projekt předkládá, je již změnou podstatnou a je potřeba si ji nechat schválit v souladu se Zásadami programu STUDENTOPOLIS.

6. Kdy a jak budou projekty hodnoceny?

V rámci vyhlášené soutěže musí být všechny projekty zhodnoceny do 30 dnů od ukončení přijímání projektů, tedy do 9. 11. 2024 nejpozději. Kritéria jsou opět stanoveny v Zásadách programu k+ studentopolis, kdy se bude hodnotit 1) celková kvalita zpracování projektu, 2) význam projektu pro studenty a komunitní život v rámci VŠB-TUO či mimo ni, 3) zapojení studentů VŠB-TUO do projektu, 4) přiměřenost požadavků na přidělení finančních prostředků a 5) návaznost na jiný projekt či aktivity realizované v rámci VŠB-TUO. Hodnocení bude realizovat hodnotící komise a každý projekt musí být hodnocen minimálně jedním studentem VŠB-TUO.

7. Je nějaké omezení na počet stran, rozsah poskytnutých informací, apod?

Projekty se předkládají v rámci interního systému VŠB-TUO na https://projekty.vsb.cz. Jednotlivá políčka k vyplnění mají omezení z hlediska počtu znaků. Pokud předkladatel projektu potřebuje dodat detailnější informace, je možné tak učinit formou přílohy.

8. Může student předložit více jak jeden projekt?

Není stanoveno žádné omezení z hlediska počtu předložených projektů.

9. Jakým způsobem se projekt předkládá?

Projekt se předkládá výhradně elektronicky prostřednictvím interního systému VŠB-TUO na https://projekty.vsb.cz. Student se do něj dostává po přihlášení, které je shodné s přihlášením do intranetu VŠB-TUO.

10. Hraje nějakou roli o kolik peněz si požádám?

Je stanovena pouze maximální hranice 50.000 Kč na 1 projekt a dále, že součet osobních nákladů a stipendií nesmí být více než 50 % z celkové požadované částky. Z hlediska hodnocení je každý projekt hodnocen individuálně. Přiměřenost požadovaných prostředků bude hodnocena ve vztahu k plánovaným aktivitám. Rozhodně se doporučuje využít možnost komentářů v jednotlivých položkách rozpočtu a zde uvést, na co konkrétně budou finanční prostředky použity.

11. Kdy dostanu peníze?

Peníze nejsou poskytovány předem, ale žadatel je má možnost získat až následně. Každý výdaj musí být v souladu s Metodikou pro čerpání financí ze STUDENTOPOLIS, která je k dispozici na https://studentopolis.vsb.cz.

12. Mohu do projektu zapojit i jiné osoby než studenty VŠB-TUO?

Hlavním řešitelem projektu musí být student VŠB-TUO a ostatními řešiteli pak studenti, nebo zaměstnanci VŠB-TUO. Jiné osoby mohou být zahrnuty jako cílová skupina, tedy v rámci realizovaných aktivit.

13. Můžu upravit projekt po odevzdání?

Pokud se předložil projekt, a ještě neproběhla časová uzávěrka, je možné požádat hlavní kontaktní osobu o navrácení tohoto projektu k dopracování. Po časové uzávěrce již systém neumožňuje provádět následné opravy, pokud tak nevyžaduje hodnotící komise. Ta může navrhnout snížit finanční alokaci na projekt, stejně podat návrh na úpravu jakékoliv aktivity. V tomto případě by byl projekt vrácen k dopracování a záleželo by na hlavním řešiteli, zda s danou úpravou bude souhlasit či nikoliv.

14. Kdo jsou hodnotitelé?

Hodnotící komise se skládá z hodnotitelů z řad studentů, zaměstnanců VŠB-TUO a také externího hodnotitele z firemní sféry. Všichni jsou nominováni rektorem.

15. Záleží na tom, jestli se umístím v hodnocení na prvním nebo třeba desátém místě?

Umístění projektu po hodnocení je rozhodující zejména kvůli stanovené finanční alokaci. Pro svůj projekt můžeš získat až 50.000 Kč z celkové částky 500.000 Kč, která se letos mezi projekty rozděluje. Pokud projekt získá málo bodů, může se stát, že na něj nevyjdou finanční prostředky a nebude moci být podpořen.

16. V jakém jazyce může být projekt předložen?

Projekt může být předložen v českém nebo anglickém jazyce.

17. Může projekt předložit studentská organizace?

Projekt mohou předložit pouze konkrétní studenti VŠB-TUO. Nicméně studentská organizace může být zapojena v rámci realizace aktivit. V tomto případě doporučujeme tuto informaci uvést do popisu aktivit.