Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Civilní nouzová připravenost

Anotace

Předmět je zaměřen na studium subjektů, procesů a dalších náležitosti týkajících se přípravy na mimořádné a krizové situace v podmínkách ČR. Zvláštní pozornost je věnována problematice ochrany osob, infrastruktury a území v ČR. Výuka je rozšířena o nabídku poznatků z oblasti fungování obdobných procesů v zahraničí. V cvičeních se řešením vybraných modelových scénářů upevňují nabyté znalosti a získají dovednosti potřebné pro praxi.

Povinná literatura

Adamec, V., Řehák, D., Černá, L. Základy organizace a řízení bezpečnosti v České republice. Ostrava: SPBI, 2012. 140 s. ISBN 978-80-7385-123-1.
Šenovský, M., Adamec, V., Šenovský, P.: Ochrana kritické infrastruktury, Ostrava: SPBI Spektrum, 2007. 139 s. 1. vydání, ISBN 978-80-7385-025-8.
Adamec, V. a kol. Metodika pro hodnocení rizika územních celků. Certifikovaná metodika MV_GŘ HZS ČR, 2015. Ostrava: VŠB – Technická univerzita Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství, 2015. 34 s.

Doporučená literatura

Ministerial Guidance for Civil Emergency Planning 2014-2017, Document AC/98-D(2014)0002
Metodika civilního nouzového plánování. Praha: Výbor pro civilní nouzové plánování, 1998, 19 s.
Rozhodnutí Rady EU č. 2001/792/ES, Euratom ze dne 23. 10. 2001, o vytvoření mechanismu Společenství na podporu zesílené spolupráce při asistenčních zásazích v oblasti civilní ochrany


Jazyk výuky čeština
Kód 050-0550
Zkratka CNP
Název předmětu česky Civilní nouzová připravenost
Název předmětu anglicky Civil emergency preparedness
Garantující katedra Katedra ochrany obyvatelstva
Garant předmětu doc. Ing. Lenka Brumarová, Ph.D.