Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Výbušniny a účinky výbuchů

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky čeština
Kód 060-0535/01
Zkratka VVV
Název předmětu česky Výbušniny a účinky výbuchů
Název předmětu anglicky Explosives and Explosion Effects
Kreditů 4
Garantující katedra Katedra bezpečnostních služeb
Garant předmětu Ing. Stanislav Lichorobiec, Ph.D.

Osnova předmětu

1.Základní pojmy, charakteristika a rozdělení výbušnin, jejich struktura a vlastnosti. Výbušniny přímé a nepřímé, třaskaviny, trhaviny, střeliviny a pyrotechnické slože. Vojenské a průmyslové trhaviny, povrchové, důlní-skalní, důlně bezpečné trhaviny a trhaviny pro speciální použití.

2.Právní úpravy pro nakládání s výbušninami, nabývání, evidence, uskladnění.

3.Klasifikace a základní požadavky na pyrotechnické výrobky, požadavky na pyrotechnické předměty, výbušné předměty a pyrotechnické slože. Zajištění bezpečnosti při manipulaci a skladování. Zařazení do tříd, ohňostrojné práce.

4.Požadavky na výbušniny, kyslíková bilance, objem povýbuchových zplodin, výbuchové teplo, výbuchová teplota, pracovní schopnost, brizance, detonační rychlost, detonační schopnost, přenos detonace, citlivost trhavin, stabilita výbušnin, teplota vzbuchu a bezpečnost trhavin pro použití ve výbušném prostředí.

5.Definice výbuchu a jeho parametry. Druhy výbušné přeměny – hoření, deflagrace, detonace. Princip kumulace, kumulativní nálože – rotační a klínový tvar.

6.Charakteristické jevy při výbuchu a jejich účinky na okolí, rázová a tlaková vlna, fragmentace, tepelný a seismický účinek, zvukový efekt.

7.Definice a rozdělení munice a imitačních prostředků, jejich druhy a značení, bezpečnostní, takticko-technické, výrobně-ekonomické a provozní požadavky.
Základní pojmy a rozdělení střeliva, konstrukční uspořádání, ruční granáty-charakteristika, konstrukce, funkce a rozdělení, rozdělení, konstrukce a funkce min, náloživo pro ženijní a pyrotechnické práce, iniciátory, letecké pumy. Imitační prostředky, jejich konstrukce, rozdělení, funkce a rozněcovadla.

8.Trhací práce, základní pojmy, prostředky trhací techniky a manipulace s nimi, průmyslové a vojenské trhaviny, trhací práce a jejich rozdělení, značení trhavin a rozněcovadel, rozněty náloží pomocí zápalnice, bleskovice a elektrický roznět, zapojení elektrických rozněcovadel.

9.Metody a možnosti zákeřných útoků uskutečněných pomocí trhavin – fenomén současnosti, nástražné výbušné systémy, velkoobjemové nálože. Sebevražedné útoky teroristů, možnosti, principy konstrukce – příklady použití. Podomácku vyráběné improvizované trhaviny.

10.Nástražný výbušný systém, podezřelý předmět, klasifikace, účinky a účel. Konstrukce nástražného výbušného systému, druhy iniciace a ohrožení pro civilní obyvatelstvo. Využití Centra simulačních technologií - nalezení nástražného výbušného systému v objektu.

11.Základní způsoby zneškodňování nástražných výbušných systémů, používané technické prostředky pro přepravu, detekci a manipulaci. Ochranné prostředky – obleky, štíty, rušiče a pyrotechnický robot. Identifikační rentgeny, detektory kovů, detektory výbušnin a služební kynologie. Destrukční prostředky.

12.Definice IZS, základní pojmy, typové činnosti sloček IZS při společném zásahu na místě mimořádné události, uložení nástražného výbušného systému, nález výbušniny, nálezy munice, použití radiologické a chemické zbraně.Využití Centra simulačních technologií - činnost IZS při nalezení nástražného výbušného systému v objektu.

13.Charakter místa zásahu po výbuchu výbušného předmětu, charakteristická rezidua a působení výbuchu na osoby a objekty, organizace místa zásahu, zajišťování objektů zkoumání po výbuchu, pyrotechnické prohlídky a úkoly velitele zásahu.

E-learning

Studijní podklady u zdrojové verze předmětu.

Povinná literatura

O.Dojčár, J. Horký, R. Kořínek – Trhacia technika, Ostrava, Montanex,1996,
Předpisy o výbušninách I, II, III, IV, Ostrava, Montanex 1992,
Speciální technika, I. a II. díl, Praha 1976,
J. Henrych, Dynamika výbuchu a její užití, Praha, Academia, 1993,
I. Hrazdíra, M. Kollár, Policejní pyrotechnika, Plzeň 2006,
M. Janíček, P. Drahovzal, Pyrotechnik v boji proti terorismu, Praha 2001,
M. Janíček, Pyrotechnická ochrana před terorismem, Vyškov 2002.

Doporučená literatura

J. Henrych, Dynamika výbuchu a její užití, Praha, Academia, 1993,
I. Hrazdíra, M. Kollár, Policejní pyrotechnika, Plzeň 2006.
Flesch, Richard. Baudynamik praxisgerecht, I. Bauverlage GMBH, Berlín 1993.