1.Vývoj komunikace a teorie komunikace OZP.
2.Kategorizace OZP – vymezení základních pojmů, obecná východiska, základní legislativní úprava, charakteristika specifických potřeb osob se zdravotním postižením, systém služeb v České republice.
3.Sociální rehabilitace zrakově postižených – zrakové vady a jejich funkční dopady, specifika komunikace, kompenzační pomůcky a podpůrné prostředky, vliv na osobnost jedince.
4.Zásady komunikace sluchově postižených – sluchové vady a jejich funkční dopady, specifika komunikace, tlumočnická služba, kompenzační pomůcky a podpůrné prostředky, asistenční služby, vliv na osobnost jedince, hluchoslepota.
5.Přístup k člověku s tělesným postižením – tělesné vady a jejich funkční dopady, specifika komunikace, bariéry v prostředí, kompenzační pomůcky a podpůrné prostředky, asistenční služby, vliv na osobnost jedince.
6.Specifické poruchy učení, narušená komunikační schopnost a chronické somatické onemocnění – jednotlivá postižení a jejich funkční dopady, specifika komunikace, kompenzační pomůcky a podpůrné prostředky, vliv na osobnost jedince.
7.Trh práce a zaměstnávání osob se zdravotním postižením – vymezení a legislativní rámec, pracovní rehabilitace, podpora zaměstnávání osob se zdravotním postižením jako součást aktivní politiky zaměstnanosti v České republice, investiční pobídky, poradenství, zaměstnavatelé a osoby se zdravotním postižením, práva a povinnosti zaměstnavatelů a spolupráce s úřady práce, statistiky osob se zdravotním postižením ve vztahu k trhu práce.
8.Softwarové systémy a aplikace pro OZP – informační a komunikační technologie, internetové stránky vs. osoby se zdravotním postižením, asistenční technologie, mobilní technologie.
9.Postoje a předsudky.