Student získá přehled o moderním řešení problémů veřejných prostranství měst a obcí u nás i v zahraničí a využitím analýzy a vytvářením strategií veřejných prostranství.
Obsahové zaměření předmětu
Cílovým stavem veřejných prostranství je udržení měst a obcí pro pěší pohyb, udržení jejich charakteru a stávajících kvalit, zajištění obyvatelnosti. Veřejné prostranství (náměstí, nábřeží, ulice, chodníky, parky, veřejná zeleň, tržiště apod.) vnímáno ve vztahu jejich typologie (tradiční typy veřejných prostranství a specifické, doplňkové formy), uspořádání (uličních profilů a částí veřejných prostranství) a prvků (vybavení – materiálů a povrchů, mobiliáře, veřejného osvětlení, zeleně, uměleckých děl, technického vybavení, reklamy) z pohledu technického řešení a koordinačních požadavků městského inženýrství. Výsledným stavem absolvování předmětu je schopnost analýzy a návrhu konkrétního místa, vytváření strategie veřejných prostranství. Předmět je rovněž zaměřen na teorii zákonitostí mezi veřejnými prostranstvími a územím a vazeb urbanizmu na rozvoj veřejných prostranství v jednotlivých sídelních strukturách z pohledu urbárních charakteristik, o plánovacích zásadách a postupech při systémových řešení veřejných prostranství v městském prostředí.
Základní témata předmětu
- Veřejné prostory města –zásady městských veřejných prostranství ve vazbě na ostatní městské funkce, zejména půjde o náměstí, nábřežní prostory, rekreační plochy a uliční prostory.
- Veřejné prostory vesnice –zejména návsí, uliční prostory, humna, rozdíly ve funkcích městských a venkovských prostorů, které ovlivňují následný návrh.
- Udržitelný rozvoj veřejných prostranství – zásady obnovy a údržby veřejných prostor města a vesnice, celková různorodost a vitalita městských prostorů.