Student se seznámí se základní problematikou geometrického, konstrukčního a prostorového uspořádání koleje, určováním a kategorizací vad konstrukčních prvků železniční trati, organizací oprav železničního svršku a spodku, účelem a vybavením železničních stanic a uzlů, stavbami železničních zařízení (nástupiště, podchody, nadchody, lávky, nástupištní přístřešky, výpravní budovy, přednádraží, skladiště, skládky), modernizací železniční sítě ČR. Dále je výuka zaměřena na typy a systémech železničního zabezpečovacího zařízení a v neposlední řadě na znalosti v oblasti diagnostiky u železnic a snižování vlivu železniční dopravy na životní prostředí.
Absolvováním předmětu si studenti osvojí znalosti o účelu a konstrukčním uspořádání prvků železniční infrastruktury, včetně oblasti zásad křížení železničních tratí s komunikacemi, vodotečemi a inženýrskými stavbami. Studenti získají základní znalosti v oblasti účelu a stavebního vybavení železničních nádraží, železničních stanic a železničních uzlů, získají znalosti o účelu a konstrukci různých typů a systémů zabezpečovacího zařízení železnic.
Studenti si osvojí znalosti z oblasti diagnostiky a technologií provádění opravných výkonů na železničním svršku a spodku, osvojí si základní znalosti souvisejících právních, technických a technologických standardů, seznámí se s aplikací speciální mechanizace pro železnici