Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Tvářecí stroje

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky čeština
Kód 340-0541/01
Zkratka TS
Název předmětu česky Tvářecí stroje
Název předmětu anglicky Forming Machines
Kreditů 4
Garantující katedra Katedra konstruování
Garant předmětu Ing. Oldřich Učeň, Ph.D.

Subject syllabus

1. Význam válcovny v metalurgickém podniku - schéma rozmístění hlavních provozů v metalurgickém kombinátu. Způsob výroby předvalků zařízením pro spojité odlévání oceli - schéma zařízení. Technologické schéma válcování plechů a profilů za tepla.
2. Klasifikace pracovních stolic - popis a užití se schématem jednotlivých typů. Klasifikace válcovacích tratí - popis a užití se schématem jednotlivých tratí.
3. Koeficienty deformace kovů při válcování - stanovení počtu potřebných průvalů. Úhel záběru kovu válci - vliv tření na záběrovou schopnost válců a ustálený proces válcování.
4. Délka deformační zóny a plocha styku válců s kovem při válcování se stejnými a rozdílnými průměry válců. Vztahy mezi rychlostmi vstupu a výstupu materiálu z válců - neutrální průřez pásma deformace - vliv tahu na úhel γ. Předstih a šíření kovu při válcování.
5. Diferenciální rovnice válcování, její odvození a rozbor.
6. Řešení diferenciální rovnice válcování za předpokladu, že oblouk záběru je nahrazen dvěma kovadly.
7. Určení kroutícího momentu nutného pro otáčení válců při válcování včetně odvození koeficientu ψ. Směry sil, které působí na válce a válcovací moment u prostého procesu válcování.
8. Směry sil, které působí na válce a válcovací moment při válcování s jedním nepoháněným válcem. Moment a výkon motoru pro pohon válců stolice s konstantní rychlostí válcování a se stanovením koeficientu účinnosti válcovací stolice.
9. Charakteristika zařízení válcovací stolice a schéma komplexu stolice. Určení maximálního úběru z pevnosti válců. Výpočet válců dvou a čtyřválcové stolice na pevnost. Metoda určení maximálního úběru z pevnosti válců u dvouválcové válcovací stolice.
10. Určení průhybu válců při válcování plechů a pásů. Ložiska kapalinného tření, principy jejich funkce a konstrukce.
11. Mechanismy pro stavění válců stolice pro válcování pásů - funkce, kinematické schéma. Stavěcí šrouby a matice, konstrukce mazání, chlazení, pevnostní výpočet. Výpočet výkonu elektromotoru mechanismu stavění válců pro případ stavění v průběhu válcování, v přestávkách mezi válcováním a při opakované funkci v krátkých časových režimech.
12. Zařízení pro vyvažování válců, principy závažového, hydraulického a pružinového vyvažování válců. Principy závažového, pružinového a hydraulického vyvážení válců u duo stolice a kvarto stolice, včetně určení tlaku oleje ve válci hydraulického vyvažovacího zařízení.
13. Výpočet stojanu uzavřeného typu na pevnost a určení jeho celkové pružné deformace. Výpočet pružných deformací válcovací stolice.
14. Faktory, které ovlivňují pružnou deformaci válcovací stolice a přesnost rozměrů vývalku po jeho délce.

Literature

POKORNÝ, Arnošt. Hutní tvářecí stroje – válcovací zařízení a pohony. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 1987.
POKORNÝ, Arnošt. Tvářecí stroje, podélná a příčná doprava a manipulátory, dělící a rovnací stroje. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 1990.
Kolektiv autorů. Walzwerke – Maschinen und Anlagen. Leipzig: VEB Deutscher Verlag für Grundstaffindustrie, 1979.
TSELIKOV, Aleksandr I. a V. I. ZYUZIN. Modern development of rolling mills. Moskva: Metalurgija, 1975.

Advised literature

MEYERS, Arthur R. a Thomas J. SLATTERY. Basic Machining Reference Handbook. Second edition. New York: Industrial Press Inc., 2001. ISBN 9780831131203 .
CELIKOV, Alexandr I. a kol. Mašiny i agregaty metalurgičeskich zavodov. Moskva: Metalurgija, 1981.