Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Enviromentální a zdravotní dopady silniční a kolejové dopravy

Typ studia doktorské
Jazyk výuky angličtina
Kód 342-0974/02
Zkratka EaZDSaKD
Název předmětu česky Enviromentální a zdravotní dopady silniční a kolejové dopravy
Název předmětu anglicky Environmental and Health Impacts of Road and Rail Transport
Kreditů 10
Garantující katedra Institut dopravy
Garant předmětu Prof. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Úvod do problematiky vlivu dopravy na jednotlivé složky prostředí, rozdělení zdrojů emisí a základní kategorizace emisí.
2. Emise ze spalovacích procesů: emise ze spalování pohonných hmot, emise z používání katalyzátorů – jejich mechanismus vzniku, charakter a metody měření a charakterizace, emise aditiv používaných do pohonných hmot. Odlišnosti mezi benzínovými a naftovými motory v chemickém složení a charakteru prachových částic.
3. Emise z nespalovacích procesů: emise z otěru brzd, pneumatik, vozovky a dalších částí vozidel – mechanismus vzniku, charakter a metody měření a charakterizace. Odlišnosti v emisích z brzdových desek s obsahem kovů a desek organických.
4. Emise z elektromobility – zdroje, mechanismus vzniku a charakter – odlišnosti od vozidel se spalovacími motory a frikčními brzdovými systémy.
5. Emise z otěrových částic z kolejové dopravy – zdroje, mechanismus vzniku a charakter částic z kovokeramických a organických brzdových desek používaných ve vozech metra, vlaků a rychlovlaků.
6. Dopady emisí z dopravy na kvalitu ovzduší – emise plynů, organických látek a suspendovaných prachových částic. Problematika resuspendovaných částic a jejich příspěvek ke znečištění ovzduší.
7. Dopady emisí z dopravy na kvalitu půd – emise organických látek a sedimentované frakce částic a jejich vliv a chování půdních systémů, např. ovlivnění úrodnosti půd, apod.
8. Dopady emisí z dopravy na kvalitu vod – rozpustnost jednotlivých složek a jejich přestup z půd do povrchových a podzemních vod.
9. Možné vlivy emisí z dopravy na živé systémy – vodní, půdní organismy a zdraví člověka – transportní dráhy, zejména inhalace, průnik do organismu a vliv na jednotlivé orgánové soustavy. Profesionální expozice (řidiči, dopravní policisté, aj.) a její zdravotní dopady.
10. Technologie minimalizace dopadů na životní prostředí a zdraví člověka a vývoj ekologicky šetrných materiálů pro použití v dopravě – vývoj materiálů pro brzdové desky automobilů, brzdové kotouče s povrchovými úpravami a systémem chlazení a jejich vliv na produkované emise.
11. Legislativní rámec problematiky emisí z dopravy - legislativa pro kontrolu a regulaci emisí ze spalovacích a nespalovacích procesů. Metody rutinních měření.

Povinná literatura

Amato F.: Non-exhaust Emissions: An Urban Air Quality Problem for Public Health, Academic Press, 2018, ISBN 978-0-12-811770-5.
Eastwood P.: Particulate Emissions from Vehicles, John Wiley & Sons, 2008, ISBN 978-0-470-72455-2.
Black W.R.: Sustainable Transportation: Problems and Solutions, Guilford Press, 2010, ISBN 978-1-60623-485-3 .

Doporučená literatura

Merkisz J., Pielecha: Nanoparticle Emissions From Combustion Engines, Springer, 2015, ISBN 978-3-319-159287-0.
Nicolopoulu-Stamati P., Hens L., Howard C.V.: Environmental Health Impacts of Transport and Mobility, Springer, 2006, ISBN 9781402043048 .
Články v odborných časopisech.