Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Zpracování signálů v komunikacích

Anotace

Předmět se zaměřuje na seznámení se základními principy a metodami zpracování signálů při jeho přenosu telekomunikačním přenosovým řetězcem. Studenti se seznámí s pojmy frekvence, spektrum signálu a jejich významy. Dále se seznámí se základními operacemi se signály a jejich vlivem na spektrum signálu. Seznámí se s významem Fourierových řad, Fourierovy transformace, okenních funkcí a krátkodobé Fourierovy transformace. Seznámí se s principy vzorkování 1D a 2D signálů a jevy, ke kterým při vzorkování dochází (aliasing, leakage, moiré). Odvodí si vzorkovací teorém. Seznámí se s principy 1D a 2D diskrétní Fourierovy transformace a diskrétní kosinusové transformace. Dále se seznámí s dvourozměrnou Fourierovou transformací a jejím významem pro optické zobrazování v optických komunikacích. V závěru se seznámí s pojmem kepstrum a jeho využitím v základních aplikacích oblasti zpracování řečových signálů (rozpoznávání řeči (speech to text), rozpoznávání řečníka (speaker recognition), převod textu na řeč (text to speech)).

Povinná literatura

UHLÍŘ, Jan; SOVKA, Pavel. [i]Číslicové zpracování signálů.[/i] Vyd. 2. přeprac. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2002. ISBN 80-01-02613-2.

PRCHAL, Josef, ŠIMÁK, Boris. [i]Digitální zpracování signálů v telekomunikacích.[/i] Praha: Vydavatelství ČVUT, 2001dotisk. ISBN 80-01-02149-1.

Doporučená literatura

PRCHAL, Josef. [i]Signály a soustavy.[/i] Vyd. 2. Praha: České vysoké učení technické, 1992. ISBN 80-01-00831-2.

DAVÍDEK, Vratislav, LAIPERT, Miloš, VLČEK, Miroslav. [i]Analogové a číslicové filtry.[/i] 2. vyd. Praha: Nakladatelství ČVUT, 2006, dotisk. ISBN 80-01-03026-1.


Jazyk výuky čeština, angličtina
Kód 440-2107
Zkratka ZSK
Název předmětu česky Zpracování signálů v komunikacích
Název předmětu anglicky Signal Processing Methods in Communication Technologies
Garantující katedra Katedra telekomunikační techniky
Garant předmětu Ing. Jan Skapa, Ph.D.