Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Zobrazovací technika v lékařství

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky angličtina
Kód 450-2069/02
Zkratka ZTL
Název předmětu česky Zobrazovací technika v lékařství
Název předmětu anglicky Imaging Technology in Medicine
Kreditů 4
Garantující katedra Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství
Garant předmětu Ing. Jan Kubíček, Ph.D.

Subject syllabus

Přednášky

Úvod, osnova přednášek, podmínky zápočtu a zkoušky, doporučená literatura, přehled lékařských zobrazovacích modalit dle fyzikálních principů, klasifikace zobrazovacích metod.
Parametry a přenosové vlastnosti zobrazovacích soustav
Televizní zobrazovací a snímací systémy, mikroskopické zobrazovací systémy, 3D scannery.
Termovizní (termografické) systémy v medicíně. Infračervená termografie, základní fyzikální princip, detektory, základní komponenty termografické kamery, aplikace termovizních systémů v lékařské diagnostice.
Ultrazvukové zobrazovací systémy I. Základní principy ultrazvuku, aplikační princip pro lékařskou diagnostiku struktury a pohybu.
Ultrazvukové zobrazovací systémy II. zobrazovací módy, kontrastní látky, bezpečnostní rizika ultrazvukových metod.
Rentgenové záření. Historie a současnost rentgenových metod, vznik rentgenového záření, interakce s hmotou, zdroje rentgenového záření, konstrukce rentgenek, detekce rentgenového záření, metody zobrazování, kontrastní látky, princip ALARA.
Výpočetní tomografie I. Historie, relevantní fyzikální veličiny a jejich jednotky, rekonstrukční principy, princip ALARA, legislativa.
Výpočetní tomografie II. Konstrukční prvky CT přístrojů, generace CT přístrojů
Magnetická rezonance I. Fyzikální princip jevu nukleární magnetické rezonance a jeho aplikace pro zobrazování; základní, gradientní a radiofrekvenční pole; relaxační časy T1 a T2.
Magnetická rezonance II. Konstrukční prvky MR skeneru, základní sekvence, kontrastní látky, bezpečnostní rizika MR metod,
Zobrazovací systémy nukleární medicíny –principy, relevantní veličiny a jejich jednotky, konstrukční řešení PET a SPECT skenerů, radiofarmaka, hybridní systémy, bezpečnost při manipulaci s radioaktivním materiálem, rizika pro pacienta a personál, legislativa.
Kvalitativní analýza obrazových výstupů zobrazovacích metod – posuzovací kritéria, možnosti ovlivnění kvality obrazu, akviziční podmínky.
Pacientská obrazová dokumentace – architektura, zabezpečení a přenos v NIS, RIS; archivační systém PACS, e-PACS; datové standardy pro výměnu a sdílení dat: HL7, DICOM, NCPDP.

Laboratorní cvičení
Měření s infračervenou kamerou.
Detektory záření a rentgenka.
Základní fyzikální principy ultrazvuku – numerické cvičení.
Praktická cvičení na ultrasonografu Mindray M7 (konvenční zobrazení, módy zobrazení)
Demonstrace Radonovy transformace.
Práce s programem DICOM Viewer, zobrazení a analýza DICOM obrazů
Písemka a prezentace semestrálního projektu.

E-learning

Materiály jsou dostupné v https://lms.vsb.cz/

Literature

ZUNA, Ivan a Lubomír POUŠEK. Úvod do zobrazovacích metod v lékařské diagnostice I. Vyd. 2. V Praze: Nakladatelství ČVUT, 2000. ISBN 978-80-01-03779-9 .

WEBB, Andrew R. Introduction to biomedical imaging. Hoboken, New Jersey: Wiley, c2003. ISBN 0471237663.

Advised literature

DRASTICH, Aleš. Netelevizní zobrazovací systémy. Brno: Vysoké učení technické, 2001. Učební texty vysokých škol. ISBN 80-214-1974-1 .

DRASTICH, Aleš. Tomografické zobrazovací systémy. Brno: Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Ústav biomedicínského inženýrství, 2004. ISBN 80-214-2788-4 .