Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Pokročilé metody zpracování signálů

Summary

Předmět Pokročilé metody zpracování signálů navazuje na předměty bakalářského studia zabývající se zpracováním spojitých a digitálních signálů a analýzou soustav (Signály a soustavy, Digitální zpracování signálů atd.).

Je určený pro studenty a inženýry elektrotechnických oborů, zaměřených na měření, regulaci, elektroniku, sdělovací
techniku, biomedicínské inženýrství, zpracování signálů. Student získá a rozšíří své znalosti a dovednosti v problematice, pojmech metodice pokročilých metod zpracování signálů.

Zájemce se seznámí s jednotnou metodikou popisu metod zpracování signálu ve frekvenční oblasti pomocí FFT algoritmu, získá poznatky metod zpracování signálu, jako jsou váhové okenní funkce signálu, komplexní a reálná kepstrální analýza signálu, oktávová analýza signálu, vlnková transformace signálu a analýza signálu s vícenásobným rozlišením, interpolace a decimace signálu, principy implementování směšovače, multiplikativního detektoru a násobiče frekvence, implementace pásmových filtrů a úzkopásmových pásmových filtrů.

Studenti se naučí principy komprimace a zpracování zvukového signálu, standardy komprimace MP3,WMA, ACC,OCG. Potlačení šumu, efektové zpracování zvukového signálu, principy komprimace a zpracování obrazového signálu, standardy komprese a kódování obrazového a zvukového signálu MPEG, komprese digitálních obrazových signálů standardem JPEG.

Dále se studenti seznámí s digitálními modulacemi signálu v základním pásmu PAM, PCM, PWM, PPM, PNM. Také student získá znalosti dotýkajících se analogových modulací AM, DSB-SC a SSB-SC (LSSB-SC a USSB-SC), analogových úhlových modulacích FM a PM (NBFM, WBFM), digitálních modulací v modulačním pásmu OOK, ASK, PSK, DPSK, FSK, QAM, APSK, OFDM, datovými přenosy DAB,DBM,DVB, a zabezpečovacími algoritmy FEC.

Pro studium předmětu se předpokládají zejména znalosti matematiky v rozsahu základního kurzu přednášeného na VŠB
TU Ostrava, FEI, dále základní znalosti fyziky a elementární znalosti z elektrotechniky. Studenti se také naučí
pracovat s matematickými programy určenými pro zpracování a analýzu signálů. Studenti při výuce v laboratoři
využívají a naučí se pracovat s měřicími přístroji.

Předpokládá se znalost látky základních výše uvedených předmětů z bakalářského studia. Pokročilé metody zpracování signálů je jednosemestrový předmět, pokrývající značný rozsah látky. U použitých matematických vět je vždy provedena diskuse jejich fyzikální interpretace. Pro odvození vět a jejich důkazy je u některých formulí, popisujících statistický
pohled na problematiku, student odkazován na citovanou literaturu. Bližší informace viz internetová stránka Katedry
kybernetiky a biomedicínského inženýrství FEI, která výuku předmětu zajišťuje.

Literature

Macháček Z., Nevřiva P. : Skripta - Modulované signály, Ostrava. Skripta k dispozici u vyučujícího a na WWW stránkách katedry na serveru smak.vsb.cz,2012

Couch L.W.II: Digital and Analog Communications Systems. Macmillan, New York 2013.

Advised literature

Macháček Z. a kolektiv: Skripta - Modulované signály laboratorní cvičení, Ostrava. Skripta k dispozici u vyučujícího a na WWW stránkách katedry na serveru smak.vsb.cz,2012


Jazyk výuky čeština, angličtina, čeština, angličtina
Kód 450-4100
Zkratka PMZS
Název předmětu česky Pokročilé metody zpracování signálů
Název předmětu anglicky Advanced Methods of Signal Processing
Garantující katedra Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství
Garant předmětu Ing. Zdeněk Macháček, Ph.D.