Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Petrologie

Summary

Genetická kritéria pro klasifikaci hornin. Petrografie magmatických hornin s akcentem na aktualizované fázové klasifikace (IUGS). Chemická klasifikace ve vztahu ke geologii "plate tectonic". Aktuální změny v klasifikacích sedimentární hornin. Petrologie metamorfovaných hornin - principy genetické klasifikace, modelování procesů metamorfózy (petrogenetické mřížky).

Literature

KUDĚLÁSKOVÁ M.: Petrografie vyvřelých hornin. 1978, Skripta, VŠB Ostrava
KONTA, J.: Kvantitativní systém reziduálních hornin, sedimentů a vulkanoklastických usazenin. 1973, Univerzita Karlova Praha.
KUKAL Z : Návod k pojmenování a klasifikaci sedimentů. 1985, Metodické příručky Ústředního ústavu geologického; sv.2, Praha.
BARKER A.J.: A Key for Identification of Rock-Forming Minerals in Thin Section. 2014, CRC Press, ISBN 978-11-38001145 , 1-182.

Advised literature

SKOČEK, V.: Petrologie sedimentů. – PřFUK. 1993, Praha.
SUK, M.: Petrologie metamorfovaných hornin. ACADEMIA, Praha, 1979.
GREGOROVÁ M., M.SUK : Návrh k pojmenování a klasifikaci metamorfovaných hornin. Praha : Gabriel, 1991
BOGGS S. jr.: Petrology of Sedimentary Rocks. 2009, Cambridge Univ. Press, ISBN-13 978-0-521-89716-7 , 1-600.


Jazyk výuky čeština, čeština, čeština, angličtina
Kód 541-0905
Zkratka PG
Název předmětu česky Petrologie
Název předmětu anglicky Petrology
Garantující katedra Katedra geologického inženýrství
Garant předmětu prof. Ing. Vladimír Slivka, CSc., dr. h. c.