Cílem předmětu je seznámit studenty s druhy antropogenní degradace krajiny se zaměřením na těžební a indistriální krajiny, s principy obnovy funkčního využití jednotlivých krajinných segmentů ovlivněných průmyslovou činností. Student se seznámí s moderními trendy ve vývoji rekultivačních technologií. Další přínos a dovednost absolventů předmětu spočívá v praktickém seznámení s různými technologiemi obnovy území v praxi. Studenti umí determinovat a používat jednotlivé druhy dřevin v sanační a rekultivační praxi. Studenti získají praktický pohled na problematiku sanačních a rekultivačních technologií pro jednotlivé typy pozemků, dovedou se rozhodovat pro odpovídající řešení vzhledem k charakteru pozemku a požadovanému fukčnímu využití rekultivované plochy.
Povinná literatura
STALMACHOVÁ B., SIERKA E. Managed succession for reclamation of postmining landscape. Technická univerzita v Košiciach. Košice 2014.
ČERMÁK P., KOHEL J., DEDERA F. Rekultivace ploch devastovaných těžbou nerostných surovin v oblasti SHR. Metodika, VÚMOP, Praha. 2002.
MIKOLÁŠ, M., BIALY W. A KOL. Těžba uhlí a posthornická krajina v česko-polském pohraničí. SPOLCZECH. Image Studio Ostrava 2014.
STALMACHOVÁ, B. Základy ekologické obnovy průmyslové krajiny. Skripta Phare, VŠB - TU Ostrava. 1996.
Doporučená literatura
MANSOURIAN S., VALLAURI D., DUDLEY N. Forest Restoration in Landscapes. Springer New York. 2005.
PECHAROVÁ E., SVOBODA I., VRBOVÁ M. Obnova jezerní krajiny pod Krušnými horami. Lesnická práce, s.r.o., Kostelec nad Černými lesy. 2011.
STALMACHOVÁ, B. A KOL. Nejlepší praktiky v managementu brownfieldů. VSB-TU Ostrava. Ostrava 2012.
ŠTÝS S. a kol. Rekultivace devastovaných území. Státní nakladatelství technické literatury, Praha. 1981.