Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Programování pro experiment

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky čeština
Kód 632-3013/01
Zkratka PE
Název předmětu česky Programování pro experiment
Název předmětu anglicky Programming for experiment
Kreditů 6
Garantující katedra Katedra materiálů a technologií pro automobily
Garant předmětu Ing. Martin Juránek, Ph.D.

Osnova předmětu

1.Seznámení s grafickým programovacím prostředím LabVIEW (uspořádání a obsluha LabVIEW, základní datové typy, smyčky, realizace základních matematických operací, zobrazení nápovědy, zobrazování výstupů na čelním panelu).

2.Datové pole (založení pole různých rozměrů z různých proměnných, vkládání a vybírání dat z pole, vyhledávání, a další operace s polem, generování jednoduchých signálů).

3.Grafické zobrazování (průběžný graf, graf pro zobrazení pole, nastavení, možnosti, PropertyNode objektů).

4.Program č.1–Vytvoření aplikace (základní matematické operace, generování signálů, zobrazovaní signálů, modifikace generovaných signálů za chodu).

5.Práce s textovým datovým typem (zobrazení, převod, vyhledávání v textu, převod čísla na číselný text, skládání textu, jak vyvolat čas a datum).

6.Slučování různých proměnných do clusteru (rozložení / složení clusteru, datový typ waweform, nastavení vlastností waweform, frekvenční analýza).

7.Ukládání a otevírání souborů 1 (textový soubor – ukládání jednou nebo kontinuálně, opakovaný zápis do souboru, načtení souboru – jednotlivých řádků, převedení načteného číselného textu do číselného pole).

8.Ukládání a otevírání souborů 2 (různé formáty ukládání číselných dat – Spreadsheet, TDMS, binárně).

9.Základy pro vytvoření pokročilejších aplikací (založení projektu, proměnné, vytvoření knihovny proměnných, přidání nové aplikace, vytvoření a práce se SubVI, generování *.exe souboru z vlastní aplikace).

10.Paralelní smyčky (předávání dat přes vyrovnávací paměť FIFO a pomoci proměnných).

11.Připojení měřicího zařízení (zprovoznění komunikace, čtení dat, přepočet signálu na měřenou veličinu, zobrazování a ukládání naměřených dat).

12.Program č.2 – Vytvoření aplikace (generování/měření a zobrazování signálů, průběžné zadávání parametrů z ovládacího panelu a ze souboru, ukládání dat a aktuálního nastavení, využití SubVI, vytvoření exe souboru).

13.Program č.2 – pokračování, dokončení.

14.Předvedení vytvořených projektů, udělení zápočtu.

E-learning

LMS Moodle

Povinná literatura

[1] VLACH, J.,V. VLACHOVÁ, J. HAVLÍČEK a M. VLACH. Začínáme s LabVIEW. 1. vyd. Praha: BEN - technická literatura, 2008, 247 s. ISBN 978-80-7300-245-9.
[2] BARTUŠEK, K. Měření v elektrotechnice. 2. přeprac. a dopl. vyd. V Brně: VUTIUM, 2010, 212 s. ISBN 978-80-214-4160-6.

Doporučená literatura

[1]JOHNSON, G. W. LabVIEW graphical programming: practical applications in instrumentation and control. New York: McGraw-Hill, c1994, xviii, 522 s. ISBN 0-07-032692-4.