Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Průmyslové pece

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky čeština
Kód 635-3001/01
Zkratka PR_PECE
Název předmětu česky Průmyslové pece
Název předmětu anglicky Industrial Furnaces
Kreditů 6
Garantující katedra Katedra tepelné techniky
Garant předmětu doc. Ing. Adéla Macháčková, Ph.D.

Subject syllabus

1. Stručný přehled termomechaniky – základní zákony a vztahy. Sdílení tepla – základní rovnice a vztahy pro stacionární a nestacionární vedení tepla, sálání a konvekci. Kombinovaný přestup tepla. Hydromechanika – statika a dynamika – nejčastěji používané vztahy v proudění tekutin.
2. Termofyzikální vlastnosti materiálů. Součinitel tepelné vodivosti, měrná tepelná kapacita, hustota, součinitel teplotní vodivosti, viskozita. Entalpie. Emisivita. Spalné teplo, výhřevnost.
3. Sdílení tepla v pracovním prostoru pece – vnější a vnitřní přestup tepla. Konvekční a sálavý tepelný tok. Biotovo kritérium. Transport tepla v nepohyblivé a pohyblivé vrstvě. Tavení materiálů.
4. Způsoby ohřevu materiálů. Ohřevy tenkých těles. Ohřevy tlustých těles. Výpočty doby ohřevu. Režim ohřevu kovů. Empirické vztahy pro určení doby a rychlosti ohřevu.
5. Technologické zásady ohřevu materiálu. Tepelná pnutí. Vliv doby a teploty ohřevu na vznik okují a opalu. Ohřev v ochranných atmosférách, řízené atmosféry. Rychloohřev.
6. Topné systémy v pecích. Odporový ohřev – přímý a nepřímý. Elektrický oblouk. Indukční ohřev. Plazmový ohřev. Elektronový ohřev. Dielektrické teplo. Mikrovlnný ohřev. Infračervený ohřev. Laserový ohřev. Hořáky.
7. Přehled žáruvzdorných materiálů určených pro pecní systémy. Rozdělení, vlastnosti, použití.
8. Přehled výměníků tepla nejčastěji používaných v průmyslových systémech. Typy výměníků tepla. Využití rekuperátorů a regenerátorů. Základní početní vztahy.
9. Měření teploty a tlaku v pecních a potrubních systémech. Měření průtoku. Přehled základních čidel. Analyzátory plynů spalinových složek.
10. Průmyslové pece. Rozdělení pecí dle technologického určení, dle zdroje tepla, dle pracovního prostoru. Výkonnost a účinnost pece. Tavicí pece – vysoká pec, kuplovna, konvertor. Obloukové pece elektrické.
11. Průmyslové pece – indukční pece s a bez železného jádra. Elektronové pece. Plazmové pece. Ohřívací pece – hlubinné, komorové, strkací, krokové, karuselové. Pece pro tepelné zpracování – průběžné a poklopové pece. Pece s mikrovlnným a dielektrickým ohřevem.
12. Praktická ukázka ohřevu a ochlazování materiálu v muflové peci. Snímání teplot. Použití ochranné atmosféry. Zpracování dat.
13. Numerická simulace ohřevu a ochlazování materiálu s využitím moderních softwarů. Příprava simulace, provedení a vyhodnocení.

Literature

1. MACHÁČKOVÁ, A., MRŇKOVÁ, L. Průmyslové pece. [CD-ROM]. 1. vyd. Ostrava, 2013. 120 s.
2. LUKÁČ, Ladislav Hutnické pece. 1. vyd. Košice : Vysoká škola technická v Košiciach, 1989. 291 s. ISBN 80-7099-038-4.
3. PŘÍHODA, M., HAŠEK, P. Hutnické pece. 2.vyd. Ostrava : Vysoká škola báňská Ostrava, 1987. 384 s. ISBN nemá.
4. TRINKS, W., at al. Industrial Furnaces. 6. vyd. Wiley-Interscience, 2003. 496 s. ISBN: 978-0471387060 .

Advised literature

1. KREMER, R., OBROUČKA, K. Ohřev kovů. 1. vyd. Praha : SNTL, 1974. 422 s. ISBN nemá.
2. NUTIL, J., ĆECH, V. Měření v hutním průmyslu. 1. vyd. Praha : SNTL, 2012. 316 s. ISBN namá.