Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Materiály pro náročné technické aplikace

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky čeština
Kód 653-3006/02
Zkratka MNTAn
Název předmětu česky Materiály pro náročné technické aplikace
Název předmětu anglicky Materials for exacting technical applications
Kreditů 5
Garantující katedra Katedra materiálového inženýrství a recyklace
Garant předmětu doc. Ing. Petr Jonšta, Ph.D.

Osnova předmětu

- Rozpadové produkty austenitu (rekonstruktivní a displacivní přeměna) a jejich fyzikálně metalurgické podmínky vzniku a vzájemné vztahy – jejich řízené ovládání a možné aplikace – část 1.
- Rozpadové produkty austenitu (rekonstruktivní a displacivní přeměna) a jejich fyzikálně metalurgické podmínky vzniku a vzájemné vztahy – jejich řízené ovládání a možné aplikace – část 2.
- Granulární bainit – jeho fyzikálně metalurgická podstata. Dopad GB na lomovou odezvu ocelí a možnosti jeho řízeného ovládání pro omezení jeho výskytu. Typické výskyty v ocelových materiálech.
- Oceli pro automobilový průmysl, jejich chemická složení, vlastnosti, možná zpracování, včetně jejich řízeného ovládání (LC, IF, IF-HS, HSLA, Rephos, BH, DP, TRIP, martenzitické) – část 1.
- Oceli pro automobilový průmysl, jejich chemická složení, vlastnosti, možná zpracování, včetně jejich řízeného ovládání (LC, IF, IF-HS, HSLA, Rephos, BH, DP, TRIP, martenzitické) – část 2.
- Vysoko manganové oceli – Hadfieldova ocel, složení, tepelné zpracování, vlastnosti a technické využití.
- Vysoko manganové oceli typu TWIP a TRIPLEX – jejich chemické konstituce a podmínky výroby, jejich vlastnosti, tepelná zpracování a možné
aplikace.
- Pružinové oceli na bázi železa s různou náročností použití a jejich tepelná zpracování.
- Martensiticky vytvrditelné oceli, jejich chemická konstituce, principy výroby s použitím tepelného zpracování, eventuálně termomechanických zpracováním. Využití daného typu oceli v technické praxi.
- Feritické a austenitické korozivzdorné oceli – základní vlastnosti, principy zpracování a rozbor možných negativ, včetně cest, jak jim předejít, resp. je eliminovat. Použití v technické praxi.
- Duplexní, martenzitické a disperzně zpevněné korozivzdorné oceli – základní vlastnosti, principy zpracování a rozbor možných negativ, včetně cest, jak jim předejít, resp. je eliminovat. Aplikační využití.
- Žáropevné a žáruvzdorné oceli – vliv chemického složení na vlastnosti ocelí, vybrané typy creepových ocelí (T22, P23, P24, P91, P92) a jejich základní charakteristiky. Přehled typů karbidických fází, včetně krystalografické struktury, nukleační pozice a vlivu na creepovou odolnost.
- Vliv precipitačního zpevnění, včetně Lavesových fází, sekundárního vytvrzování, ternárního zkřehnutí a fáze Z na creepovou odezvu.
- Výbuchem svařované materiály a jejich technické využití, oceli pro výrobu tlakových lahví.

Povinná literatura

MAZANCOVÁ, E. Materiály pro náročné technické aplikace. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2013. Dostupné z: https://www.fmmi.vsb.cz/cs/katedry-a-pracoviste/636/vyukove-opory-katedry/index.html

MAZANCOVÁ, E. Nové typy materiálů pro automobilový průmysl – fyzikálně inženýrské vlastnosti vysoko pevných materiálů legovaných manganem. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2007. ISBN 978-80-248-1647-0.

HERNAS, A., et al. Žárupevné oceli a slitiny. Žilina: ZUSI-Žilina, 2002. ISBN 83-7335-197-3.

SHA, W. and Z. GUO. Maraging Steels. Modelling of Microstructure, Properties and Applications. London: Elsevier, 2009. ISBN 978184569 6863 .

Doporučená literatura

TOTTEN, G. E. Steel Heat Treatment. Metallurgy and Technologies. Boca Raton: Taylor and Francis Group, 2007. ISBN 978-0-8493-8455-4.

PTÁČEK, Luděk aj. Nauka o materiálu II. Brno, ak. vyd. CERM, 2002. ISBN 8072042483.