Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Koroze a ochrana proti korozi

Typ studia navazující magisterské
Jazyk výuky čeština
Kód 653-3022/01
Zkratka KOPK
Název předmětu česky Koroze a ochrana proti korozi
Název předmětu anglicky Corrosion and Protection against Corrosion
Kreditů 4
Garantující katedra Katedra materiálového inženýrství a recyklace
Garant předmětu Ing. Josef Hlinka, PhD.

Osnova předmětu

1. Základní pojmy a definice, druhy koroze, problémy způsobené korozí, ekonomické aspekty koroze a protikorozní ochrany. Literatura a online zdroje.
2. Elektrochemická koroze – elektrodové potenciály, standardní potenciály kovů, výměnný proud a rovnovážný potenciál, Nernstovy rovnice. Aktivní, pasivní a imunní stav, diagramy E-pH (Pourbaix), korozní galvanické články.
3. Anodické a katodické děje, dílčí a celkové (sumární) elektrochemické reakce, korozní proudová hustota a korozní potenciál. Polarizační křivky. Faradayovy zákony, rychlosti koroze. Aplikace na příkladech.
4. Atmosférická koroze kovů, vlivy vlhkosti a znečistění, stupně agresivity, metody zkoušení a způsoby protikorozní ochrany.
5. Koroze ve vodách a půdách, vlivy složení prostředí, koroze bludnými proudy, mikrobiální koroze. Možnosti ochrany. Koroze ocelové výztuže v betonu.
6. Lokální a strukturně závislé druhy koroze (bodová, štěrbinová, mezikrystalová). Spolupůsobení mechanických napětí (korozní praskání, kor. únava, fretting).
7. Chemická koroze: termodynamika, reakce, kinetika. Druhy koroze v oxidačních a redukčních atmosférách, poškození vodíkem. Žáruvzdorné kovové materiály.
8. Korozní vlastnosti významných technických kovů a jejich slitin (Fe, Al, Mg, Cu, Zn, Ni, Ti). Korozivzdorné oceli a slitiny.
9. Protikorozní ochrany – volba materiálu, povrchové ochrany, úprava prostředí, elektrická (katodická) ochrana, konstrukční řešení.
10. Chemické úpravy povrchu. Odmaštění, moření. Vytváření konverzních, difúzních a oxidických vrstev. Elektrochemické procesy a úpravy povrchu (moření, leštění). Galvanické nanášení povlaků, výhody a problémy.
11. Žárové nástřiky a jejich průmyslové využití, principy, přídavné materiály, používaná zařízení. Úpravy povrchu pomocí laseru, a iontové implantace. Technologie PVD a CVD. Nanotechnologie pro ochranu proti korozi.
12. Metody studia povrchu, rtg. mikroanalýza, AES, XPS, SIMS. Stanovení tloušťky, přilnavosti a pórovitosti povlaků. Drsnosti povrchu. Poškozování povlaků a vrstev vlivem mechanického napětí, tepelných pnutí a opotřebení.
13. Testy protikorozní ochrany podle norem, vybrané metody. Provozní zkoušky a monitorování koroze, přímé a nepřímé metody, nedestruktivní zkoušky. Příklady poškozených zařízení z praxe. Navrhování protikorozní ochrany.

Povinná literatura

ČERNÝ, M. aj. Korozní vlastnosti kovových konstrukčních materiálů. 1. vyd. Praha: SNTL, 1984, 264 s.
LASEK, S. Koroze a ochrana proti korozi. Ostrava: VŠB-TU, studijní opora, 2019, .
MOHYLA, M. Technologie povrchových úprav kovů. 3. vyd. Ostrava: FS VŠB-TU Ostrava, 2006, ISBN 80-2481-2177
GROYSMAN, A. Corrosion for Everybody. Dordrecht: Springer, 2010. ISBN 978-90-481-3476 (e-ISBN 978-90-481-3477-9 ).

Doporučená literatura

ČÍHAL, V. Korozivzdorné oceli a slitiny. 1. vyd. Praha: ACADEMIA – ČMT, 1999. ISBN 80-200-0671-0.
BARTONÍČEK, R. Navrhování protikorozní ochrany. Praha: SNTL, 1980, 287 s.
Koroze a ochrana materiálu. ISSN 1804-1213  (odborný časopis on-line verze)
KOCICH, J. a S. TULEJA. Korózia a ochrana kovov. 4. vyd. Košice: HF TU Košice, 1998, ISBN 80-7099-393-6