Cílem předmětu je seznámit studenty se základy fungování státu se zaměřením na právní základy uspořádání státu. Dále by studenti měli poznat základy spravování věcí veřejných v ČR, principy dělby moci a významu této problematiky jako nikoliv pouhé teoretické konstrukce, ale praktického nástroje pro fungování právního demokratického státu, kterým ČR je.
V úvodní části se proto student musí seznámit se základními pojmy z oblasti státovědy a teorie veřejné správy, přičemž bezprostředně navazuje problematika ústavních základů České republiky a Lidských práv. Současný stav je důsledkem minulého vývoje, proto se studenti seznámí ve stručné podobě s historií veřejné správy na území ČR, zejména pokud jde o srovnání období před rokem 1989 a po něm. V této souvislosti bude věnována pozornost tématu územního a administrativního členění ČR, se zaměřením na územní samosprávu a obecně právu na územní samosprávu jako ústavou garantovanému principu.
V rámci konkrétních témat se budou studenti věnovat především problematice vnitřní a vnější bezpečnosti ČR, územního a stavebního řízení. Jedním ze základních principů právního státu je svobodný přístup k informacím (ve veřejné správě), proto bude pozornost věnována i této problematice. Právo na informace je součástí obecnějšího tématu, kterým je kontrola veřejné správy, proto kromě svobodného přístupu k informacím, se budou studenti věnovat dalším nástrojům kontroly veřejné správy.
V neposlední řadě je třeba se zabývat širším kontextem studované problematiky. ČR je členem EU, proto se budou studenti zabývat též evropským a především unijním rozměrem veřejné správy.