Skip to main content
Skip header

History of Design II

Summary

Výuka předmětu Dějin designu II se zabývá výkladem souvislostí dějin architektury a urbanismu jako neoddělitelné součásti umění, a to od počátků historie. Předmět jasně definuje potřebu designu při nástupu průmyslové výroby, jak v oblasti architektury a urbanistu, tak ve stavební a umělecké výrobě. Do té doby víceméně individuální rukodělná tvorba nepotřebovala obor design jako takový. Teprve s počátkem průmyslové revoluce a postupující industrializací přichází požadavek na unifikované navrhování konstrukcí, výrobků, prvků a dalšího zboží. Tento předmět je ukončen dějinami padesátých let 20. století a na něj v historické ose navazuje předmět Dějiny designu III. Všechny přednášky Dějin designu I, II, III jsou vedeny v souvislostech propojování umění a designu v kontextu prostředí, tedy architektonickém a urbanistickém prostoru.

Literature

HAUFFE, T., DESIGN, Computer Press, 2004
KOLESÁR, Z., Kapitoly z dějin designu, UMPRUM 2009
KOLESÁR, Z., Nové kapitoly z dějin designu, Slovenské centrum dizajnu 2009

Advised literature

BIELEFELD, Bert, ed. Basics architectural design. Přeložil Robin BENSON. Basel: Birkhäuser, [2013]. Basics. ISBN 978-3-03821-560-8.
BRUTHANSOVÁ, Tereza, Jan KRÁLÍČEK a Martina KRÁLOVÁ. Czech 100 design icons. 2. upr. vyd., CzechMania, 2005
RILEY, Noël, ed. Dějiny užitého umění: vývoj užitého umění a stylistických prvků od renesance do postmoderní doby, Slovart, 2004


Language of instruction čeština
Code 226-0007
Abbreviation DDII
Course title History of Design II
Coordinating department Department of Architecture
Course coordinator Ing. arch. Kateřina Riedlová, Ph.D.