Podle rektora VŠB-TUO Václava Snášela je PhD Akademie jedním z kroků pro zkvalitnění doktorských studijních programů. „V rámci doktorského studia je vedle vědy a výzkumu řada dalších věcí, na něž se studenti musí připravit. Jedná se například o přípravu na budoucí povolání, prezentace výsledků, akademické psaní a podobně. Právě v tom by měla PhD Akademie hrát zásadní roli a jsem rád, že se v této oblasti rozvíjíme a brzy se to snad pozitivně promítne do výsledků našich doktorandů,“ uvedl na pondělním slavnostním otevření prostor rektor.
Jak potvrdila prorektorka pro vědu a výzkum a ředitelka PhD Akademie Jana Kukutschová, díky přestavbě prostor získala PhD Akademie potřebné zázemí. „Ubydou tak logistické problémy, kdy jsme museli složitě zajišťovat, kde se budou kurzy, přednášky, workshopy i další akce PhD Akademie konat. Jsem velmi ráda, že i díky tomuto může PhD Akademie dál úspěšně růst a především rozvíjet naše studenty,“ těší prorektorku. Během slavnostního ceremoniálu mimo jiné připomněla, že budování PhD Akademie začalo zhruba před pěti, její aktivity se poprvé rozběhly v akademickém roce 2021/2022. I v současnosti se jedná v tuzemsku o unikátní koncept služeb pro doktorandy a školitele a pro inspiraci si na VŠB-TUO přijíždějí i kolegové z jiných tuzemských univerzit.
Nutnost posilovat kvalitu doktorského studia a mladé výzkumníky připravovat nejen na akademickou dráhu, ale třeba i na působení ve firmách či neziskovém prostoru zdůraznil také zahraniční odborník a osvědčený lektor PhD Akademie Conor O’Carroll, nezávislý konzultant pro politiku výzkumu a vysokoškolského vzdělávání a předseda Evropské řídicí skupiny pro lidské zdroje a mobilitu. Jeho kurz nazvaný Research Career Planning byl vůbec první prezenční akcí zahraničního lektora, která se v prostorách vonících novotou konala. V předchozích semestrech mohli doktorandi v rámci PhD Akademie absolvovat jeho kurzy Open Science a Researcher Integrity, které proběhly v online prostředí.
Primárním cílem PhD Akademie je prostřednictvím ucelené nabídky kurzů a vytvořením systému podpůrných služeb na univerzitě stimulovat rozvoj doktorandů v oblastech spadajících především do vědecké a publikační činnosti, aktivně přispět ke splnění požadavků týkajících se povinné mezinárodní mobility doktorandů a v neposlední řadě také poskytnout doktorandům podporu při přípravě projektových návrhů. Jejím cílem je také posílit interdisciplinární spolupráce mezi doktorandy na univerzitě a podpořit jejich integraci do života akademické obce a výzkumných týmů.
Text: Martina Šaradínová
Foto: Petr Havlíček