Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

CAM systémy v obrábění

Summary

Předmět navazuje na výuku předmětů zabývajících se technologiemi obrábění. Je určen pro první ročník navazujícího studia, obor strojírenská technologie. Zaměřuje se na rozšíření znalostí v oblasti tvorby technologických postupů a programování NC obráběcích strojů, pro které využívá speciálních softwarů tzv. CAD/CAM systémů. Studenti budou seznámeni s možnostmi a uplatnění AD/CAM systému v praxi a základními postupy výroby součásti pomocí CAD/CAM systémů. Předmět je zaměřen na aplikaci CAD/CAM systémů pro soustružení, vrtání, 2.5 osé frézování a základní strategie 3 osého frézování. Obsah předmětu zahrnuje tvorbu a úpravu geometrie vyráběné součásti, nastavení počátečních podmínek obrábění, sestavení postupu obrábění, simulaci obrábění a následné vygenerování NC kódu pro příslušný obráběcí stroj.
1. Charakteristika CAD/CAM systémů a vymezení základních pojmů – úvodní kapitola vysvětluje základní pojmy v oblasti počítačové podpory výroby, základní způsoby programování CNC obráběcích strojů, uvádí rozdělení CAD/CAM systémů a jejich uplatnění v praxi.
2. Postup tvorby výrobního postupu v CAD/CAM systémech – kapitola popisuje a základní kroky práce v CAD/CAM systému a odlišnosti dle použití různé softwarové podpory.
3. Import geometrických dat do prostředí CAM – kapitola popisuje úpravu a polohování vložených geometrických dat (modelu součásti, polotovaru, upínek a další geometrie). Kapitola je doplněna o řešené příklady a úkoly k samostatnému řešení.
4. Nastavení počátečních podmínek obrábění – kapitola vysvětluje tvorbu nulového bodu obrobku a nastavení dalších souřadných bodů obrábění, nastavení a volbu modelu, polotovaru, postprocesoru a dalších podmínek obrábění.
5. Technologie frézování tvarových ploch – tato kapitola seznamuje s problematikou frézování tvarových ploch.
6. Rozdělaní a popis základních strategií 2,5 osého a 3 osého frézování – tato kapitola se věnuje volbě a uplatnění základních strategiía 2,5 a 3 osého frézování.
7. Rozdělaní a popis základních strategií víceosého frézování – tato kapitola popisuje volbu a uplatnění základních strategií víceosého frézování.
8. Strategie 2,5 osého hrubování– kapitola se věnuje jednotlivým strategiím obrábění, jejich vytvořením v návazností na jejich použití. Kapitola je doplněna o praktická cvičení a úkoly k samostatnému řešení.
9. Strategie 3 osé hrubování – kapitola se věnuje jednotlivým strategiím obrábění, jejich vytvořením v návazností na jejich použití. Kapitola je doplněna o praktická cvičení a úkoly k samostatnému řešení.
10. Strategie 3 osého polodokončování a dokončování – kapitola se věnuje jednotlivým strategiím obrábění, jejich vytvořením v návazností na jejich použití. Kapitola je doplněna o praktická cvičení a úkoly k samostatnému řešení.
11. Strategie 3 osého a víceosého zbytkového obrábění – kapitola se věnuje jednotlivým strategiím obrábění, jejich vytvořením v návazností na jejich použití. Kapitola je doplněna o praktická cvičení a úkoly k samostatnému řešení.
12. Stanovení řezných parametrů v návaznosti na drsnost povrchu při kopírovacím frézování – kapitola uvádí způsoby výpočtu a nastavení jednotlivých řezných parametrů při dokončovacím obrábění a stanovení drsnosti povrchu při kopírovacím frézování. Je zde věnována pozornost výpočtu teoretické drsnosti frézovaného povrchu.
13. Závěrečné fáze výrobního postupu v CAM systému - kapitola popisuje závěrečné fáze výrobního postupu v CAM systému, jako je: postprocesing, tvorba průvodní dokumentace.
14. Ověření získaných znalostí – zkušební otázky, testy. Tato kapitola nebude součástí výukového textu. Testové otázky a testy budou zpracovány v Moodlu.

Literature

[1] SADÍLEK, M.; SADÍLKOVÁ Z. Počítačová podpora procesu obrábění. VŠB – TU Ostrava, 2012, 100 s., Dostupné na:http://vyuka.fs.vsb.cz/. Součástí této výukové opory je také 14 animací.
[2] SADÍLEK, M. CAM systémy v obrábění I. - II. doplněné vydání. VŠB – TU Ostrava, 2010, 138 s., ISBN 978-80-248-2278-5.
[3] SADÍLEK, M. Týmová cvičení z předmětu CAD/CAM systémy v obrábění. VŠB – TU Ostrava, 2011, 39 s., 9 příloh. Dostupné na: http://www.346.vsb.cz/studijni_literatura.html.
[4] SADÍLEK, M. Počítačová podpora výroby. VŠB – TU Ostrava, 2011, 80 s., Dostupné na: http://www.346.vsb.cz/studijni_literatura.html. Součástí těchto výukových opor jsou také animace.
[5] SADÍLEK, M. ; Kosař F. Řešené praktické příklady v CAM systému Mastercam. VŠB – TU Ostrava, 2011, 169 s., Dostupné na: http://www.346.vsb.cz/studijni_literatura.html. Součástí těchto výukových opor je také 18 animací.
[6] http://www.sonetech.cz/ - www stránka producenta CAD/CAM systému Mastercam.
[7] Elektronická podpora dostupná na serveru kat 346: výukové opory, studijní verze softwaru, manuály, příklady a další.

Advised literature

[1] KURIC, Ivan; KOŠTURIAK Ján; JANÁČ, Alexander; PETERKA Josef; MARCINČIN Josef: Počítačom podporované systémy v strojárstve. Žilinská univerzita v Žilině, 2004. 351 s. ISBN 80-7100-948-2.
[2] POPPEOVÁ, V; Čuboňová N.; Uríček, J.; Kuminčáková, D. Automatizácia strojárskéj výroby. Žilinská univerzita v Žilině, 2002, 230 s. ISBN 80-8070-009-5.


Jazyk výuky čeština, čeština, čeština, čeština, čeština
Kód 346-0523
Zkratka CAM
Název předmětu česky CAM systémy v obrábění
Název předmětu anglicky CAM Systems in Machining
Garantující katedra Katedra obrábění, montáže a strojírenské metrologie
Garant předmětu prof. Ing. Marek Sadílek, Ph.D.