Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Energetické využití a zpracování odpadů

Typ studia bakalářské
Jazyk výuky čeština
Kód 635-2066/01
Zkratka EVZO
Název předmětu česky Energetické využití a zpracování odpadů
Název předmětu anglicky Energy recovery and treatment of waste
Kreditů 6
Garantující katedra Katedra tepelné techniky
Garant předmětu Ing. Jiří Burda, Ph.D.

Osnova předmětu

1. Úvod
2. Úvod do problematiky odpadového hospodářství. Definice odpadu, druhy odpadů, produkce odpadů v komunální sféře a v průmyslu, hierarchie nakládání s odpady, legislativa se zaměřením na oblast termického zpracování odpadů.
3. Úvod do cirkulární ekonomiky. Definice a základní principy, rozdíly mezi lineární a cirkulární ekonomikou, udržitelné nakládání se surovinami, minimalizace odpadu a prodlužování životního cyklu výrobků, oběhové systémy výroby a spotřeby.
4. Materiálové a energetické využití odpadů. Principy recyklace, výhody a nevýhody energetického využití, rozdělení metod energetického využití odpadů.
5. Spalování odpadů. Popis procesu a technických zařízení pro spalování odpadů, výstupy ze spalování, podmínky pro energetické využití odpadů.
6. Zplyňování odpadů. Popis procesů a technických zařízení pro zplynování odpadů, výstupy ze zplynování.
7. Pyrolýza odpadů. Popis procesů a technických zařízení pro pyrolýzu odpadů, výstupy z pyrolýzy.
8. Biologické metody zpracování odpadů. Kompostování, anaerobní digesce, produkce bioplynu a jeho využití, kompostování.
9. Mechanicko-biologická úprava odpadů. Princip fungování, výstupy z mechanicko-biologické úpravny odpadů.
10. Alternativní paliva a jejich využití. Definice a třídy paliva, výroba a využití RDF/SRF, energetické využívaní tuhých alternativních paliv v cementárnách a v energetických zařízeních.
11. Hodnocení termo-fyzikálních vlastností paliv a odpadů. Výpočty spalovacích procesů a teplené bilance spalovacích zařízení.
12. Sledování emisí v zařízeních pro termické zpracování odpadů. Legislativa, referenční dokumenty o nejlepších dostupných technologiích (BREF), úrovně emisí spojené s nejlepšími dostupnými technikami (BAT-AEL), charakterizace měřicích přístrojů a metod odběrů plynných vzorků, kontinuální monitoring emisí, periodické měření emisí.
13. Zařízení a metody pro eliminaci negativních dopadů procesů energetického zpracování odpadů na složky životního prostředí. Technologie pro záchyt tuhých znečišťujících látek z plynných produktů, zařízení pro snižování kyselých složek a oxidů dusíku ze spalin.

E-learning

Studijní opory v systému E-výuka.

Povinná literatura

1. KURAŠ, M. Odpadové hospodářství. Chrudim: Vodní zdroje Ekomonitor, 2008. ISBN 978-80-86832-34-0.
2. ČSN 06 3090. Zařízení pro termické odstraňování/zneškodňování a energetické využívání odpadů. Praha: Český normalizační institut, 2007.
3. LACKNER, M.; WINTER, F. a AGARWAL, A.K. (ed.). Handbook of combustion. Volume 4, Solid fuels. Weinheim: Wiley-VCH, c2010. ISBN 978-3-527-32449-1.

Doporučená literatura

1. KISLINGEROVÁ, E. Cirkulární ekonomie a ekonomika: společenské paradigma, postavení, budoucnost a praktické souvislosti. Expert. Praha: Grada Publishing, 2021. ISBN 978-80-271-3230-0.
2. KOLONIČNÝ, J. Studie energetického využití komunálního odpadu v Moravskoslezském kraji: k projektu Nakládání s odpady v Moravskoslezském a Žilinském kraji. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, 2014. ISBN 978-80-248-3547-1.
3. ČSN EN 15357. Tuhá alternativní paliva - Terminologie, definice a popis. Praha: Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, 2011.