Platnost příspěvku skončila 31. 7. 2023!

Cylinders Holding podepsal memorandum o dovozu a úpravě vodíku

Skupina Cylinders Holding a polský partner, kterého podle dohod nebude skupina medializovat, podepsali memorandum o importu vodíku do České republiky a o vývoji technologie jeho dočišťování pro vodíkové automobily.

Současně se oba partneři dohodli na spolupráci se specializovanými centry vysokých škol na obou stranách hranice. „Podstatnou součástí dohod je také vybudování infrastruktury pro stlačování a dopravu vodíku do vodíkových čerpacích stanic,“ uvedl generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.

Cílem spolupráce je vytvořit ucelenou nabídku služeb pro zásobování čerpacích stanic a podporu vodíku jako alternativního paliva pro dopravu. Nepůjde přitom jen o chystanou plničku v Moravskoslezském kraji, která by měla během zhruba dvou let vyrůst v Ostravě. V plánu obou skupin je zásobovat celou ČR, Polsko a Slovensko.

Cylinders Holding má zvládnuty technologie pro přepravu a skladování vodíku. Je dodavatelem pro čtyři z pěti velkých technologických světových hráčů - jak z oblasti energetiky, tak mobility a skladování. Má vyřešeno skladování vodíku pro tlaky 350, 500 a 1000 barů a tzv. hydrogen transport, čili přepravu v mobilních zásobnících.

Na rozvoji vodíkových technologií spolupracuje s Českou vodíkovou technologickou platformou HYTEP, jejímž je členem. Na akademické půdě je partnerem skupiny Centrum ENET Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, které vyvíjí energetické zdroje s  využitím odpadového hospodářství, lokálních obnovitelných zdrojů a průmyslu 4.0. Společně s Moravskoslezským krajem pracuje Cylinders Holding na vodíkové mobilitě v regionu.

Vloženo: 4. 7. 2019